Bilgi Teknolojilerinde (IT) Alabileceğiniz Ücretsiz Sertifikalar

Bu yazımda bu alana meraklı ve kendini geliştirmek isteyenler için alınabilecek çevrimiçi ücretisz eğitim ve sertifikalardan bahsedeceğim.

Son zamanlarda pek çok kurumdan çevrimiçi olarak kurs ve sertifika alma imkanına sahipsiniz. Bu alandaki en gerekli sertifikalar bile artık çevrimiçi sınavlarla elde edilebilmekte. Ama burada ben yeni başlayanları ve öğrencileri düşünerek hiçbir ücret ödemeden alabileceğiniz sertifikalardan bahsedeceğim.

Google’dan profesyonel sertifikalar

Google Coursera aracılığı ile bize giriş seviyesinde iki profesyonel sertifika almamıza imkan tanımakta. Normalde bu eğitimler ücrete tabi olsa da 7 günlük deneme süresi zarfında eğer bilginize güveniyorsanız kursların bazı kısımlarını atlayarak veya doğrudan sınavlara odaklanarak bu eğitimleri tamamlayabilirsiniz.

Google IT Support Professional Certificate

Bu sertifika programı CompTIA A+ sertifikasıyla aynı seviyede olup size BT destek elemanı olmak için gereken bilgiyi vermekte ve bu yönde bilginizi ölçmektedir. Kursun sınavları tamamen test olmayıp uygulama kısmı da mevcuttur. Başta klasör oluşturma, temel terminal işlemleri gibi basit uygulamalar olsa da zorlayıcı olan kısımları da mevcuttur. Eğer daha önceden temel bir bilgiye sahipseniz bir hafta içerisinde bu kursu bitirip sertifika alabileceğinize inanıyorum. Alacağınız sertifika aşağıdaki gibi olacaktır.

https://www.coursera.org/professional-certificates/google-it-support

Google IT Automation with Python Professional Certificate

Bu eğitim sizin biraz da yazılım bilginizi sınamaktadır. Kurs programında bir sistem yöneticisinin Python ile işlerini nasıl kolaylaştırabildiğini göreceksiniz. Bir önceki kurstan sonra alabileceğiniz bir eğitim olup kısa sürede tamamlayabilmek için önceden bir Python temeline sahip olmanız gereklidir. Bu iki kurs Google tarafından verilmekte ve “Profesyonel sertifika” statüsünde olmaktadır.

https://www.coursera.org/professional-certificates/google-it-automation

 


IBM IT Fundamentals for Cybersecurity

Bu kursta siber güvenlik için bilgi teknolojileri temellerini görmektesiniz. Kursun sınavı test olup tamamladığınız kurslardan sonra size uzmanlık (specialization) sertifikası verilmektedir.

https://www.coursera.org/specializations/it-fundamentals-cybersecurity

Coursera’da özellikle bulut bilişim alanında Google ve Amazon’un pek çok kursunu bulmanız mümkün. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu eğitimlere bakmanızda fayda var.

Cisco Networking Academy

Burada ücretli kursların yanı sıra alabileceğiniz giriş seviyesi ücretsiz kurslar da bulunmakta. Ben buradan şu sertifikaları aldım.

– Cybersecurity Essentials
– Introduction to Cybersecurity
– Introduction to IoT
– Networking Essentials

https://www.netacad.com/

 

BTK Akademi

BTK Akademi’de iki adet giriş seviyesinde kurs mevcut. Bu kursları tamamladığınızda katılım sertifikası elde ediyorsunuz.

– Temel Ağ Teknolojileri

https://www.btkakademi.gov.tr/portal/course/temel-ag-teknolojileri-14711

– Bilgi Teknolojilerine Giriş

https://www.btkakademi.gov.tr/portal/course/bilgi-teknolojilerine-giris-9391#!/about

 

Çizgi Tagem

Burada bilişim teknolojileri destek elemanı sınavlarını bulabilirsiniz. Sınavların oldukça sınayıcı olduğunu ve CompTIA uyumlu soruların olduğunu söyleyebilirim.

Donanım Sertifika Programları

LinkedIn Learning

En son olarak ise LinkedIn Learning’den bahsetmek istiyorum. Daha öncesinde adı Lydia olan bu kurumda yazılımın yanı sıra bilişim teknolojileri alanında da eğitimler mevcut. Yalnız eğitimlerin oldukça yüzeysel kaldığını ve sınayıcılıktan uzak olduğunu söyleyebilirim. Buradan da ücretsiz deneme sürümü ile çeşitli sertifikalar alabilirsiniz.

 

Bu kurumların arasında kalite bakımından en çok Coursera’yı beğendim. Özellikle Google’ın sertifika sınavları oldukça sınayıcı olabilmekte.

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.