STM32F746 Mikrodenetleyici İncelemesi (ARM Cortex-M7)

Daha önceki yazıda ARM Cortex-M7 çekirdeğine giriş yapmış ve bu çekirdeği kullanan STM32F7 ailesinden bahsetmiştik. Bu aileye mensup olan STM32F746 mikrodenetleyicisini  inceleyerek konumuza devam ediyoruz. Çekirdeği daha önceki yazıda anlattığımız için datasheet üzerinden sırasıyla anlatmaya devam edelim.

Biz mikrodenetleyicilerde hafıza olarak Flash program hafızasını ve veri hafızası olan SRAM bellekten bahsederken burada hafızaların oldukça çeşitli olduğunu görmekteyiz. Bunları tek tek sayarak devam edelim.

-1 Megabayta kadar Flash Program Hafızası

-1024 Bayt bir defa programlanabilir bellek

Biz bir defa proglamlanabilir belleğin eski bir teknoloji olduğunu ve ucuza mal edilmek istenen aygıtlarda kullanıldığından bahsederken burada bir defa programlanabilir bellek kullanılması oldukça ilginç gelebilir. Aslında bir defa programlanabilir belleğin önemli, değişmeyecek ve güvenlikle alakalı bilgileri içermesi gerektiğinde bir defa programlanabilirliğin gerekli bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Toplamda 320KB RAM Bellek

Burada SRAM belleğin bölümlere ayrıldığını görmekteyiz. Örneğin 64 kilobaytlık veri TCM RAM’i kritik gerçek zamanlı veri için, 16KB boyutunda komut TCM RAM’i kritik gerçek zamanlı rutinler için kullanılmaktadır. Ayrıca 4KB boyutunda yedekleme için RAM bölümü bulunmaktadır. Ayrıca mikrodenetleyici sadece gömülü belleklerle sınırlı değildir. İstersek mikroişlemcilerde olduğu gibi harici bellek bağlama şansımız bulunmaktadır. Bunun için 32-bitlik veri yolu ulunmakta ve SRAM, PSRAM, SDRAM, NOR/NAND hafızaları desteklemektedir.

Çiftli mod dörtlü SPI

Bu birim teknik, çiftli ve dörtlü SPI Flash hafızalarla iletişimde bulunmak için özelleştrilmiştir. Böylelikle 256 megabayta kadar harici flash bellek haritalandırılabilir.

8080/6800 Modlarıyla Paralel LCD Arayüzü

LCD denetleyicilerine uyumlu olan LCD sürücüsü Intel 8080 ve Motorola 6800 modlarını desteklemektedir.

XGA Çözünürlüğe kadar LCD-TFT denetimcisi, Chrom-ART Hızlandırıcı ile beraber

TFT ekran denetimcisi ilginç bir şekilde 24-bit çözünürlük ve 1024×768’e kadar çözünürlüğü desteklemektedir. Bu çözünürlüğe bilgisayarlar 2000’li yıllardan itibaren kavuşmuştu. Kısacası çözünürlük ve renk konusunda oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu mikrodenetleyicinin de TFT ekran olmadan kullanılması pek düşünülemez. Çünkü TFT sürücüsü en büyük özelliklerinden biri olarak glemektedir.

Chrom-ART Hızlandırıcı (DMA2D)

Bu grafik hızlandırıcısı bit ve piksel işleriyle alakalı fonksiyonları yapmamıza imkan tanımaktadır. Örneğin bir kareyi belli bir renkle doldurma, kare kopyalama, piksel format çevirimi ile kare kopyalama, kare bileştirme gibi resimle alakalı işleri hızlı bir şekilde yapmamıza olanak tanımaktadır. Bir ekran kartı gibi pek çok özelliği barındıracağını beklememek lazım. Bu özelliklerden bunun sprite (kukla) tabanlı iki boyutlu uygulamalarda kullanılabileceğini anlıyoruz.

1.7 – 3.6V Arası Besleme Gerilimi

Entegre 3.3V çalışma gerilimini desteklemektedir. O yüzden STM32 ailesinin farklı serileri ile uyumluluk gösterir.

3 x 12-bit 2.4 MSPS ADC

STM32F3 serisinden daha zayıf bir ADC birimine sahip olduğunu görüyoruz. Bu sizi şaşırtmamalı. STM32F3 serisi analog özellikleri özellikle şişirilmiş bir mikrodenetleyici serisi olduğu için isterse 1GHz hızda 1GB belleğe sahip mikrodenetleyici olsun bu özellikleri karşılamayabilir. Tek kriter hız, bellek ve daha yeni olması değildir. Örneğin STM32F3 serisinde çok fazla olan analog karşılaştırıcı birimlerinden bunda bir tane bile olmadığını görüyoruz.

2×12-bit Dijital-Analog Çevirici

Dijital analog çeviri konusunda standar bir özelliğe sahip olduğunu görüyoruz. Bütün STM32 serisinde genellikle 2×12 bit olarak bunu görürüz.

18 adede kadar zamanlayıcı, 13 adet 16-bit, 2 adet 32-bit, 4 adet enkoder girişi. Bütün zamanlayıcılar 216MHz’de çalışır ve 2 adet bekçi zamanlayıcısı ile SysTick zamanlayıcısı da bulundurur. 

Burada zamanlayıcı bakımından da STM32F3 serisinden geride olduğunu görüyoruz. Birbirine yakın olsalar da STM32F3 serisi analog uygulamalarda kullanılmak üzere özelleştirilmiş ve sayıca daha fazla zamanlayıcıya sahipti. Bu zamanlayıcıların 216MHz’de çalışması oldukça hassas zamanlama uygulamaları yapmamızı sağlamaktadır.

164 adede kadar 108MHz’de çalışan G/Ç birimi ve 166 adede kadar  5V toleranslı giriş ve çıkış 

Bu giriş ve çıkış ayaklarının oldukça hızlı ve 5V toleranslı olması uygulamanın esnekliğine katkıda bulunacaktır. Özellikle 5V toleranslı olması sayesinde dijital sistemlerde arada seviye çevirici entegreleri ilave edip maliyeti artırmadan kullanmamıza imkan tanıyacaktır.

4 adede kadar I2C Birimi

4 adede kadar USART ve 4 UART birimi (27Mbit/s)

6 adede kadar SPI Birimi (+50Mbit/s)

3 adet I2S ses birimi 

2 adet SAI (Seri Ses Arayüzü)

2 adet CAN 

SPDIFRX

HDMI-CEC

Bu iletişim protokollerinde sesle ilgili olan protokoller dikkatimizi çekmektedir. Bu entegrenin ses yönüne ciddi bir yatırım yapıldığını görmekteyiz.

2 Adet USB 2.0

10/100 ETHERNET

8-14-bit paralel kamera arayüzü

Mikrodenetleyicinin klasik özelliklerine yer vermediğimizi ve bu seriye has olan dikkat çeken özellikleri seçtiğimizi hatırlatalım. STM32F4 serisine ait çoğu özelliği bulundurmakla beraber bu seride göremeyeceğimiz özellikleri de kendisinde barındırmaktadır. STM32F3 yerine kullanılabilecek bir mikrodenetleyici olmasa da STM32F4 yerine kullanılabilir. Zaten bu mikrodenetleyiciyi üreten de iki seriyi ayak ayağa uyumlu yapmakla bunu ifade etmektedir.

Ben mikrodenetleyiciyi inceledim ve umduğumu bulamadım açıkcası. Fakat bire yandan da arayüzü, yüksek işlem gücü ve multimedya uygulamaları için aranan özellikleri barındıran bir mikrodenetleyici olarak karşımıza çıkıyor. Çok fazla ayrıntıya değinemesem de önemli gördüğüm yerleri sizinle paylaştım. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.