STM32F303VCT6 (STM32F3) Mikrodenetleyici Derinlemesine İnceleme -3-

Mikrodenetleyiciyi incelemeye devam ediyoruz. Bu makalemiz dizinin son makalesi olacak ve toplamda üç makale ile datasheeti aratmayacak şekilde bilgiye sahip olacaksınız.

Gerçek Zaman Saati (RTC) ve yedekleme yazmaçları

RTC ve 16 adet yedekleme yazmacı denetleyiciye güç gittiği esnada Vdd geriliminden beslemeyi alır. Güç gittiğinde ise Vbat ayağına bağlı ek beslemeden beslenmeye devam eder. Yedekleme yazmaçları 16 adet 32-bit yazmaçtır ve 64 baytlık programa ait veriyi güç yokken bile muhafaza eder. Sistem veya güç reset uygulamasında veya uyanma esnasında sıfırlanmaz.

RTC bağımsız BCD zamanlayıcı sayıcıdır. Aşağıdaki özellikleri desteklemektedir.

 • Takvim özelliği. Saniye altı, saniye, dakika, saat (12/24 formatı), haftanın günü, tarih, ay, yıl verilerini BCD formatında vermektedir.
 • Referans saati algılaması.
 • Artık yılda otomatik düzeltme.
 • İki programlanabilir alarm ile Stop ve Standby modlarından uyandırma.
 • 1 ile 32767 RTC Saat çeviriminde kesintisiz düzeltme. Ana saat ile eş zamanlama için kullanılabilir.
 • 1 ppm çözünürlüklü dijital kalibrasyon devresi.
 • Programlanabilir filtreli anti-tamper algılama ayakları. MCU Stop ve Standby modlarından tamper (kurcalama) tespitinde uyanabilir.
 • Takvim içeriğini kaydetmek için zaman damgası özelliği.
 • Periyodik kesme için 17-bit otomatik sıfırlamalı sayaç.

RTC Saat Kaynakları aşağıdaki gibi olabilir.

 • 32.768kHz harici kristal osilatör
 • Rezonatör ya da osilatör
 • Dahili düşük güçlü RC osilatör (40kHz)
 • Yüksek hızlı 32’ye bölünmüş harici saat

Inter-Intergrated Circuit Arayüzü (I2C)

2 adet I2C bus arayüzü çoklu ana veya uydu modlarında çalışabilir. Standart olan modu(100KHz), hızlı modu (400KHz) ya da aşırı hızlı modu (1MHz) desteklemektedir. İki birim de 7-bit ve 10-bit adresleme modunu desteklemektedir. Çoklu 7-bit uydu adresine sahiptir. Ayrıca programlanabilir analog ve dijital gürültü filtresini barındırır.

Evrensel Senkron/Asenkron Alıcı ve Verici (USART)

Mikrodenetleyicide 3 adet USART birimi bulunmaktadır. Bu birimler 9 Mbit/s hıza kadar iletişimde bulunabilir. CTS ve RTS sinyallari için donanımsal idareye sahiptir. I2C ve USART protokolleri DMA desteklidir. Aynı zamanda mikrodenetleyici 2 adet evrensel asenkron alıcı ve vericiye sahiptir.

Seri Çevrelik Arayüz (SPI) ve Entegre Ses Arayüzü (I2S)

Mikrodenetleyicide 3 adete kadar 18 Mbit/s hızda ve ana ve uydu aygıt modlarında çalışabilen SPI birimi mevcuttur. İki standart I2S arayüzü dört farklı ses standartını destekler. Ses örnekleme frekansı 8 KHz ve 192kHz arasında olabilir.

Denetleyici Alan Ağı (CAN)

CAN bus desteği 2.0A ve B versiyonlarını desteklemektedir. İletişim hızı 1 MBit/s hıza kadar çıkabilir.

Evrensel Seri Arayüz (USB)

Mikrodenetleyicide full-speed USB bulunup 12 Mbit/s hıza kadar destek sağlamaktadır. USB’ye 512 bayt SRAM hafıza ayrılmış bulunup gönderim ve alımda kullanılmaktadır.

Bundan başka kızılötesi ve dokunma algılama denetleyicisi (touch sense controller) bulunmaktadır fakat bunları fazla kullanılmayacağı için uzunca açıklamaya gerek görmüyoruz.

 

Mikrodenetleyici hakkında teknik veri kitapçığından elde ettiğimiz bilgiler bu kadardır. Bundan sonrası elektriksel değerler ve karakteristik verilerinden oluşmaktadır. Programlamak için ise referans kılavuzuna bakacağız. Şimdilik datasheet ile işimiz kalmadı.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.