STM32F3 DISCOVERY Geliştirme Kartı İncelemesi

STM32 mikrodenetleyicileri öğrenmek ve ar-ge faaliyetlerine bu mikrodenetleyiciler üzerinden devam etmek için bir ön araştırma yapıp bu araştırmanın neticesi olan makaleleri de sizlerle paylaşmıştım. Burada hangi konu olursa olsun mesele bilmemek değil araştırmamak ve nasıl öğreneceğini de bilmemektir. Makalelerimde göreceğiniz üzere o bilgiler ölçüsünde STM32 mikrodenetleyici ailesinden hangilerini kullanacağımı belirledim. Geliştiricilere ve STM32’ye geçeceklere de tavsiyem rastgele bir kart veya mikrodenetleyici serisi ile başlama hatasına düşmemeleridir. Hangi işi yapacaklarsa işleri doğrultusunda uygun mikrodenetleyiciyi seçmeleri lazımdır. Benim yapacağım işlerde yüksek seviye analog işlemler, iletişim ve kullanıcı arayüzü gerekli olduğu için 32-bit mikrodenetleyicinin de yetersiz kaldığı noktalar vardı. Sadece STM32 kullanmakla ve 32-bit olmasıyla size yeterli olacağını düşünmemeniz gereklidir. Aynı şekilde STM32F7 veya H7 serisini basit bir iş için kullanmanız da oldukça yanlış olacaktır. Öncelikli olarak işinize uygun mikrodenetleyicinin hangisi olacağını kararlaştırmanız gereklidir. Discovery geliştirme kartları arasında benim için en iyisi STM32F3 Discovery kartı olmuştur.  Piyasada STM32F4 Discovery kartı daha yaygın bulunsa ve hakkında daha fazla kaynak olsa da benim işime uygun düşmediği için bu kartı seçmem bir hata olacaktı. Sizin için hangi mikrodenetleyici serisinin gerektiğini aşağıdaki makaleden öğrenebilirsiniz.

http://www.lojikprob.com/embedded/stm32/stm32-mikrodenetleyici-ailesine-genel-bakis/

Öncelikle kartın bir resmini paylaşalım ve kartın üzerinde bulunan elemanlar üzerinden incelememize devam edelim.

Resimde gördüğünüz üzere kart oldukça sade bir yapıya sahip. Sağ tarafta yer alan entegre aslına ST-LINK v2 programlayıcısından başka bir şey değil. Yani kartı aldığınızda üzerinde üreticinin bize sağladığı programlayıcıyı da satın almış oluyorsunuz. Arduino gibi bootloader ile yalandan bir programlama söz konusu değil. Gerçek programlayıcı ile hem programlama yapabiliyoruz hem de debug (hata ayıklama) yapabiliyoruz. Aynı zamanda sağ üstte gördüğünüz header ayaklarından başka bir STM mikrodenetleyiciyi programlamamız mümkündür. AVR’deki ICSP ayakları olarak düşünebiliriz. Kart mikrodenetleyiciyi üreten firma tarafından üretildiği için programlayıcı ve hata ayıklayıcı konusunda desteği tamdır.

USB yuvası olarak iki adet yuva görmekteyiz. Bu mikrodenetleyiciler USB özelliğine sahip olduğundan USB USER yuvasından USB iletişime geçebilir. USB ST-LINK etiketli yuva ise ST-LINK programlayıcı ile bilgisayarın bağlantısını sağlar.  Kartın orta kısmında ise STM32F303VCT6 mikrodenetleyiciyi görmekteyiz. 100-pin LQFP kılıfta olan bu mikrodenetleyicinin özelliklerine sonra değineceğiz.

Kartta USER ve RESET etiketiyle iki adet düğme bulunmaktadır. USER düğmesi programlanabilirken RESET düğmesi mikrodenetleyicinin yeniden başlatma görevini yürütür. İki düğmenin arasında ise yine ST firmasının ürettiği ivme ölçer ve elektronik pusula entegresi bulunmaktadır. En sol kısımda ise daire şeklinde 8 adet programlanabilir SMD led yerleştirilmiştir.

Kartın iki kenarında ise çift taraflı header konnektörleri bulunmaktadır. Bu konnektörler mikrodenetleyicinin tüm ayaklarına eriştirmektedir. Geliştirme kartında aradığımız olmazsa olmaz özelliklerden biri de bu olmalıdır. Yoksa 200 pinlik bir entegre koyup da 10-15 pinlik bir konnektörle erişim sağladığımız kart pek işimize yarayacak değildir. Kartın diğer yüzü ise resimdeki gibi olup bazı jumper bağlantılarından başka bir şey bulunmamaktadır.

 

Görüldüğü gibi oldukça basit ve üzerinde gereksiz hiçbir şey olmayan bir geliştirme kartı. Aynı zamanda prototiplemeye oldukça uygun bir yapıya sahip. Bazı geliştirme kartı olarak piyasaya sürülenler gibi eciş bücüş bir şekli yok. Bu kartı Çin sitesinden 24 dolara alsam da üretici 15 küsür dolar kadar uygun bir fiyata satmakta. Kargo fiyatından dolayı Çin sitesinden almak zorunda kalsak da yine de geliştirme kartı olarak uygun bir fiyat aralığında. Bunda olduğu gibi bütün ST geliştirme kartları uygun fiyatıyla ön plana çıkmakta.  Kart hakkında kafanıza takılan noktalardan biri de ST-LINK programlayıcısının entegresi olmalıdır. Fotoğraftan göreceğiniz üzere bunun da STM32 mikrodenetleyicilerden başkası olmadığını anlıyoruz. STM32F1 serisi oldukça ucuz genel maksatlı mikrodenetleyici ailesidir. Bir programlayıcı yapmak istesek tercih etmemiz gereken F7, F4 değil F1 serisi olacaktır.

Bu programlayıcıyı ayrı olarak almak istesek ister üreticiden ister Çin sitelerinden oldukça uygun fiyatlara bulabiliriz.  Kart gördüğümüz gibi oldukça işlevsel ve oyuncaktan ziyade gerçek bir geliştirme kartı havası veriyor. Elimizdeki kart da çocuklara göre bir kart değil. 🙂

Kartın içinde yüklü halde gelen bir ön gösterim programı yer alıyor. Bu program içinde üç ayrı fonksiyonu ihtiva ediyor ve USER düğmesine bastıkça bu fonksiyonlar değişiyor. Öncelikle üzerindeki ledleri sırayla yakan bir program çalışıyor, tekrar basınca ivme ölçeri kullanan bir ivme göstergesi bizi karşılıyor. Tekrar bastığımızda ise kuzeyi gösteren bir dijital pusula oluyor. Deneme kartı özelliği bakımından ivmeölçer ve ledlerden başkasının olmadığını söylemiştik. Bunlarla yapacağımız şeyler kısıtlı olsa da programlardan gördüğümüz kadarıyla yine de kart bizi eğlendirebiliyor.

Buraya kadar anlatacağımız çok şey olsa da kimse uzun bir makaleyi okuyacak sabra sahip değil. O yüzden makaleyi bölerek yine bu kart hakkındaki özellikleri sonraki makalelerde sizlere aktaracağım.

 

UYARI!!

 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.