STM32CubeMX Programı ile STM32 Programlamaya Başlamak

Önceki makalemizde STM32CubeMX programını genel olarak incelemiştik. Bu makaleyi buradan okuyabilirsiniz. Bu makalede ise önceki makalede anlattıklarımızı uygulayarak görme fırsatımız olacak. Sizin gibi ben de ilk defa bu programı açıp kullanmaya başlayacağım. Önceki makalelerimde nasıl öğrendiğimi ve nereden öğrendiğimi herkes anlamış olmalıdır. Youtube videosu izleyip de biliyorum diye ortada gezenler gibi olmamanız için azami çaba sarf etmekteyiz.

Öncelikle programı indiriyoruz, kuruyoruz ve açıyoruz. Bu aşamaları bilgisayar okur yazarı olan herkes yapabileceği için burada anlatmamız abesle iştigal olacaktır. O yüzden doğrudan program arayüzüne geçelim.

Resimde gördüğünüz gibi bazı düğmeler ve menüler yer almaktadır. Bunlar aynı zamanda programın özelliklerinden olduğu için madde madde sayalım.

File Menüsü 

Bu menu yeni proje açmak, var olan projeyi getirmek, kayıt ve çıkış görevlerini barındıran standart bir dosya menüsüdür.

Window Menüsü 

Bu menü çeşitli pencereleri göz önüne getirmek için kullanılır.

Help

Yardım dosyaları yer alan menüdür. Help seçeneğinde doğrudan PDF formatında kullanma kılavuzu çıkmaktadır. Ama program basit olduğu için başlangıçta kullanma kılavuzu okumaya ihtiyacımız pek yoktur.

Access to MCU Selector 

Yeni proje başlatırken eğer mikrodenetleyici kullanacaksak kullanacağımız mikrodenetleyiciyi bu listeden seçiyoruz. Bu düğme o işe yaramaktadır.

Access to Board Selector

Eğer elimizde Discovery veya Nucleo kartları varsa elimizdeki kartı seçerek yeni bir proje başlatıyoruz.

Install or Remove Embedded Software

Program internet üzerinden çalıştığı için yeni yazılım paketleri yükleme imkanımız vardır. Aynı zamanda güncelleme seçeneğini de kullanabiliriz. STM32Cube paketlerini buradan yükleyebiliriz.

Burada dikkate değer başka bir özellik göremiyoruz. Şimdi yeni bir proje açalım. Elimizde STM32F3 Discovery kartı bulunduğu için “Board Selector” düğmesi ile yeni projemizi açacağız.

Burada müthiş bir seçici bizleri karşılıyor. Arama kutusuna “stm32f3” yazmakla hemen kartımızı bulsak da diğer özellikleri gözardı etmememiz gereklidir. Fiyatından tutun çevre birimlerine ve özelliklerine kadar aramamızı sınırlandırabilir ve bize uygun kartı bu pencere vasıtasıyla bulabiliriz. Aynı durum mikrodenetleyiciler için de geçerlidir. İhtiyacımıza göre hangi mikrodenetleyiciyi seçeceğimizi bu pencere vasıtasıyla saniyeler içinde bulabiliriz. Şimdi kartımızı seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Burada karşımıza konfigürasyon sayfası çıkıyor. Kart kullandığımızdan bazı ön ayarların önceden yapıldığını görüyoruz. Bu ön ayarların ne olduğunu görmek için mikrodenetleyiciye yakından bakalım.

Görüldüğü gibi L3GD20 adlı ivme ölçere bağlanmak üzere SPI ayaklarının tanımlandığını ve kart üzerindeki 8 adet ledi kullanmak üzere led ayaklarının tanımlandığını görmekteyiz. Bunun gibi B1 adı düğme de PA0 ayağına tanımlanmıştır. Yukarıda da yine pusula algılayıcısı için I2C protokollerinin kullanıldığını görmekteyiz. Burada ayaklar ayarlanmış ve programda kullanılmaya hazır vaziyete getirilmiştir. Örneğin PA0 ayağına baktığımızda şu şekilde bir tanımlama görmekteyiz.

Bu ayak giriş ayağı olarak kullanılacağından GPIO_Input olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlamalara göre de şablon proje üretilecektir. Bu proje üzerine de istediğimiz kodu yazarak derleyebiliriz. Sol tarafta ise mikrodenetleyicinin birimlerine ait ayarlar görülmektedir. Bazıları kullanılan ayak olduğundan uyarı işareti ile işaretlenmiştir. Her birine tıklayarak ilgili ayakla ilgili ayarları yapabileceğimiz gibi birimle ilgili ayarları da yapabiliriz.

Örneğin OPAMP1 kısmına tıklayalım ve etkinleştirme modlarından birini seçelim.

Burada opamp birimi ile ilgili ayarların yanında ayak ayarları da bulunmaktadır. Bu ayarı seçtikten sonra ayakların mikrodenetleyicide tanımlandığını ara yüzden de görebiliriz.

 

Kullanma kılavuzunda bütün ayarlarla ilgili bilgiler yer alsa da kullanma kılavuzu olmadan da programın mantığını bu şekilde kavrayabiliriz. Şimdi hazırladığımız konfigürasyona göre proje hazırlayalım. Öncelikle yukarıdaki “Project Manager” sekmesine tıklıyoruz.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta projeye bir isim vermeniz ve ardından kullanacağınız araç ya da geliştirme ortamını seçmenizdir. Ben TrueStudio kullandığım için onu seçtim. Siz hangisini kullanacaksanız onu seçmelisiniz çünkü oraya uygun kod üretilmektedir. En son olarak “Generate Code” düğmesine tıkladığımızda projemiz için önceden ayarlanmış bir proje ortaya çıkacaktır.

 

Dikkat etmeniz gereken nokta bu programın sizin için bir programlama yapmadığı, sadece ön ayarları ve gereken dosyaları içeren boş bir proje hazırladığıdır. Yeni başlayanlar için işi oldukça kolaylaştıran bir özellik olarak CubeMX programını oldukça beğendik.

UYARI!!

 

 

 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.