STM32 Geliştirme Kartlarına Genel Bakış

Okurlarım tarafından bana iletilen sorulardan biri de hangi STM32 geliştirme kartlarını seçecekleri doğrultusundaydı. Bu yazıda bu sorunun cevabını ortaya koymak üzere ST’nin üretmiş olduğu geliştirme kartlarını inceleyeceğiz. Hangi mikrodenetleyiciyi seçmeniz gerektiği ayrı bir konu olduğu için burada sadece kartların özelliklerinden kısaca bahsedip yorumlarımızı dile getireceğiz.

STM32 geliştirme kartlarını üçe ayırmamız mümkündür. Bunlardan biri tamamen prototipe yönelik olan Arduino benzeri yapıya sahip Nucleo kartlarıdır. Nucleo kartları üzerinde deneme yapacağımız ek donanımları pek içermez ve genellikle mikrodenetleyiciye satın aldığımız çeşitli modülleri ve yaptığımız devreleri bağlamaya yönelik konnektörlerin bulunduğu geliştirme kartlarıdır.

Nucleo kartları hemen her mikrodenetleyici ailesine göre yapılmış olup bazıları Arduino Nano benzeri küçük boyutta ve kart üzerinde prototip yapmaya yöneliktir. Bunlara Nucleo 32 adı verilir ve L0, F0, F3, L4 serisi mikrodenetleyicileri üzerinde bulundurur. Örnek bir Nucleo 32 kartını resimde görmekteyiz.

Nucleo serisi kartlardan ikincisi ise Nucleo 64 kartıdır. Burada Nucleo 32’de bulunan kısıtlı ayak sayısına sahip mikrodenetleyicilerin yerini daha gelişmiş ve çok ayak sayısına sahip mikrodenetleyiciler almıştır. Arduino UNO kartına benzer yapıda olsalar da mikrodenetleyicinin bütün ayaklarına erişim sağlayabiliriz. Böylelikle prototiplerimizi donanım sıkıntısı çekmeden yapma imkanımız olur. Bu kartların hepsinde ST-LINK programlama ekipmanı bulunduğu için harici bir programlayıcı almamıza gerek yoktur. F0, L0, L4, F4, F3 serisi mikrodenetleyicileri kullanan çeşitli Nucleo 64 kartı vardır ve bu mikrodenetleyicilerin program hafızası 1 mega bayta kadar varabilmektedir. Örnek bir Nucleo 64 kartını resimde görmekteyiz.

Nucleo serisinin son üyesi ise Arduino Mega ve Due kartlarına benzer üretilen Nucleo-144 kartıdır. Benzer olması daha kötü olduğu anlamına asla gelmemektedir. Bütün bu kartların hepsi Arduino’nun bütün kartlarından çok çok daha iyidir. Nucleo-144 kartında üst seviye ve çok ayaklı mikrodenetleyiciler kullanılmaktadır. Modele göre Ethernet yuvası bulunan kartlar da mevcuttur. Nucleo kartı F3, F4, F7, F2, L4 ve hatta H7 serisi yüksek performanslı mikrodenetleyicileri kullanmaktadır. Program hafızası 2 megabayta kadar çıkan bu mikrodenetleyicilerin olduğu kartlarla çok üst seviye projelerin prototipini yapmamız mümkündür. Mikrodenetleyicinin bütün ayaklarına erişim sağlayacağımız konnektörlerin bulunması ise büyük bir artıdır. Aşağıda örnek bir Nucleo 144 kartını görmekteyiz.

 

Nucleo kartlarından başka olarak Discovery kitleri ve Evaluation kartları bulunmaktadır. En çok satılan kartlardan biri olan Discovery kartları Nucleo kartlarından farklı olarak üzerinde çeşitli modül ve eklentilerle beraber gelmektedir. Örneğin TFT ekran, heraket algılayıcısı, düğme ve ledler ile çeşitli deneme programlarını devre kurmadan yapma imkanımız olur. Fakat Discovery kartları Nucleo kartlarına göre daha pahalı olduğundan bu yönden bir eksisi vardır. Discovery kitleri hemen her mikrodenetleyici ailesi için üretilmiştir. Yani bir mikrodenetleyici ailesinde çalışmaya karar kıldıysak onun için üretilmiş Discovery kitini satın alıp kolayca program yazabiliriz.

Discovery kitleri beraberinde kullanma kılavuzu, firmware, kütüphane ve örnek kodlarla beraber arz edildiğinden yazılım konusunda da bize kolaylık sağlayacaktır.

F0, F1, F3, L0, L1, L4, F4 ve F7 ailesi için Discovery kitleri üretilmektedir.

Resimde 32F072BDISCOVERY kartını görmekteyiz. Görüldüğü gibi bu giriş seviyesindeki mikrodenetleyicilerin kartları üzerinde pek fazla eklenti bulundurmasa da kapasitif dokunma alanı, düğme ve farklı entegrelerin bulunması ile çeşitli örnek proje yapabiliriz. Gelişmiş mikrodenetleyiciler için daha gelişmiş ve özellikli Discovery kartları üretilmiştir. Şekilde gördüğünüz 32F429IDISCOVERY kartı üzerinde dokunmatik TFT ekran ile gelmektedir.

 

 

 

Evalution kartları ise deneme kartı statüsünde olup prototiplemeden çok eğitim maksadıyla kullanılmaya yöneliktir. Üzerinde pek çok ek özelliği bulunduran bu kartlar fiyat olarak en pahalı karttır. Aşağıda örnek bir Evalution kartını görmekteyiz.

Benim kanaatime göre fiyat/performans açısından en iyi kartlar STM32F3 ve F4 discovery kartlarıdır. Nucleo kartları da iyi olsa da gözüme çarpan ilk nokta ek header konnektörlerinde ayak isimleri yazmamaktadır. Üstelik Discovery kartlarında örnek kod ve kaynak daha fazla olacağı için bize yazılım desteği de sağlanmış olacaktır. STM32 öğrenmek için bu şartlarda pahalı kartlara para vermeye hiç luzum yoktur.

 

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

 
Lojik Prob Mikrodenetleyici Geliştirme Platformu
Herkese Açık Grup · 142 üye

Gruba Katıl

Bu grup elektronik, dijital elektronik, mikrodenetleyiciler ve gömülü sistemlere meraklı ve bu alanlarda çalışan insanlar için kurulmuştur.

www.loji…

 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.