1.5 Dolarlık STM32 Geliştirme Kartı İncelemesi

STM32 Programlamaya başlamadan önce hangi denetleyici serisini kullanacağımı belirlemiştim. Buna göre düşük-orta seviye uygulamalarda STM32F1, yüksek seviye uygulamalarda ise STM32F3 kullanacaktım. STM32F3 için Discovery kartını aldım ve incelemesini önceki makalelerimde okuyabilirsiniz. Yüksek seviye olmayan uygulamalarda tercih edeceğim STM32F1 serisi uygun fiyatlı olmanın yanı sıra basitliği ve kolay kullanılabilirliği ile dikkatimi çekmişti. Sonuçta kılıf benzer olsa da lehimlenecek ayak sayısı azalmış oluyor. Üstelik kart tasarımında da az ayaklı olması büyük kolaylık sağlıyor. Bunları dikkate alarak kullanmaya karar verdiğim F1 serisi için geliştirme kartı arayışına pek girmedim. Çünkü Çin malı bir kartı daha önce görmüştüm ve bu kart on binlerce satıyordu. Bu kart aslında bir geliştirme kartı olarak bütün ihtiyacımızı karşılamakta. Bazıları iyi bir geliştirme kartının üzerinde bir ton sensör, gösterge ve arayüz elemanı olacağını düşünmektedir. Aslında iyi bir geliştirme kartı geliştirmeye yönelik olmalıdır. Eğitim ve deneye yönelik olan kartlara deneme kartı adı verilir ve onların piyasası ayrıdır.

Geliştirme kartı tercih ederken dikkate aldığım ve sizin de dikkate almanız gereken bazı unsurları aşağıda madde madde sıralayayım.

 • Lehimleme zahmetinden kurtarması gereklidir. Daha prototipleme seviyesinde SMD elemanları lehimlemek zorunda kalmamak gerekir.
 • Kolay programlama desteği vermesi gereklidir. Bu bootloader (ön yükleyici) ile de olabilir dahili programlayıcı ile de olabilir. Hiç olmazsa programlayıcı için belirli bir sokete (JTAG gibi) sahip olması gereklidir.
 • Mikrodenetleyiciyi çalıştıracak minimum sistem elemanlarını üzerinde barındırmalıdır. Bunlara örnek olarak kristal, regülatör ve reset devresi örnek verilebilir.
 • Mikrodenetleyicinin bütün ayaklarına kolay erişim sağlanmalıdır. Bunun için de header konnektörleri ve konnektörlerin üzerinde etiket bulunmalıdır.
 • PCB’ye kolay entegre edilebilir olmalıdır. Arduino Uno kartı ile Nano kartı arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz. Uno kartını PCB’ye entegre edemediğimizden kullanışlılığı aşırı düşüktü.
 • Fiyatı uygun olmalıdır ve kolay tedarik edilebilmelidir.

Şimdi size göstereceğim geliştirme kartı bu yukarıda saydığım bütün kriterleri karşılamaktadır. Büyük, pahalı ve özellikli bir kart olmasına gerek yoktur. Şimdi kartın resmine bakalım ve kartta ne olduğunu görelim.

 

Görüldüğü gibi hiçbir şey yok. 🙂 Sadece bir mikrodenetleyici ve bunu çalıştırmak için kristal mevcut. LED olmasını opsiyonel olarak görsem de burada iki adet SMD led mevcut. Bu ledlerden biri güç ledi olup beslemenin sağlıklı çalışıp çalışmadığını bize göstermektedir. Mikrodenetleyici üzerinde bulundan 3.3V regülatör düşük akım verse de idare eder niteliktedir. Yalnızca bazı uygulamalar için ek 3.3V besleme gerekebilir. Arduino Nano’nun beslemesinin de çoğu zaman yeterli olmadığını düşünürsek bu seviye kartlar için çok da önemli değildir. Örneğin bu 3.3V besleme ile ESP8266’yı çalıştırmamız mümkün olmaz.

Kart üzerinde herhangi bir programlayıcı yer almasa da sağdaki dört adet header ayağı ST-LINK ile bağlantıyı sağlamaktadır. Bir defa ST-LINK alıp defalarca programlayıcıya para vermemek daha uygun bir seçenektir. Eğer üzerinde programlayıcı yer alsaydı kartın fiyatı 1.5 değil 3 dolar olacaktı.

Kartın üzerinde STM32F103C8T6 adlı mikrodenetleyici bulunmaktadır. STM32F1, STM’nin giriş-orta seviye genel maksatlı mikrodenetleyici ailesinin adıdır.  En düşük seviye olarak F0 ve L0 denetleyicileri yer almaktadır. Fakat yine de bu mikrodenetleyiciler F3 serisine göre çekirdek bakımından zayıf kalmaktadır. Bu mikrodenetleyicilerin 8-bit mikrodenetleyicilerin yerine geçmek üzere üretildiğini düşünmekteyiz. Çünkü 8-bit mikrodenetleyicilerden belki kat kat ucuz olmalarına karşın özellik bakımından onlardan kat kat üstündür. Bu durumda F3 ya da F4 gibi pahalı ve karmaşık serilerle uğraşmanın bir anlamı yoktur. Eğer yaptığımız işe AVR ya da PIC yetiyor ama daha iyi bir alternatif arıyorsak geçeceğimiz seriler F0 ve F1 serileridir. Şimdi kartın üzerinde bulunan STM32F103C8T6 mikrodenetleyicisinin özelliklerine bakalım.

Google’a STM32F103C8T6 yazınca ilk sonuçta karşımıza üreticinin sayfası çıkıyor. Youtube’da olsun İngilizce bloglarda olsun bir sürü içerik bulmanız mümkün. Ama bizim bu noktadan sonra amatörlüğü üzerimizden atmamız gerekli. İstersek bu kartı stm32duino çekirdeği ile digitalWrite(), digitalRead() yazarak oyuncak gibi de programlayabiliriz. Fakat STM32 programladığımızı iddia etmek güçtür.  Şimdi sayfaya girelim ve mikrodenetleyicinin özelliklerini okuyalım.

https://www.st.com/en/microcontrollers/stm32f103c8.html

Bu ön sayfalarda dikkat etmemiz gereken bir konu ise üreticinin reklam mahiyetli içeriğidir. Üretici malını satmak için yalan ifadelerde bulunmasa da bazı özellikleri biraz abartılı olarak gözümüze sokmaktadır. ST firması öyle sayılmasa da bazı firmalar ürettiği sıradan bir mikrodenetleyiciyi tamamen farklı bir teknoloji gibi pazarlamaya çalışmaktadır. Böyle ucuz pazarlama stratejilerinin yüksek teknoloji sistemleri geliştiren insanlar arasında pek tutmadığı da bir gerçektir. Genelde maker güruhuna karşı bu kullanıldığından bu konuda maker seviyesine inmedikçe pek sıkıntı yoktur diyebiliriz.

Bu noktadan sonra kart ile bir alakamız kalmadığı için mikrodenetleyiciyi ayrı bir makalede inceleyeceğiz.

UYARI!!

 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

4 Responses

 1. Nihat Dülger dedi ki:

  stm32f1 e hazır bir program yüskeyeceğim. ama hangi arayüzü kullanmam gerektiğini bilmiyorum. arduino ide değil sanırım. cevap yazarsanız çok mutlu olurum.

 2. İlker Aykut dedi ki:

  Hocam bu kartıta Arduino da olduğu gibi Vin girişi var mı pille beslemek için?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.