Arduino Öğrendikten Sonra Ne Yapmalı ?

Mühendislik veya yüksek okul öğrencisisiniz ya da sadece öğrenmeye meraklı bir amatörsünüz. Arduino ile elektroniğe, yazılıma ve gömülü sistemlere giriş yaptınız ve yoğun bir çalışma ile Arduino fonksiyonlarını, kütüphanelerini ve yazılımını öğrendiniz. Hazır projeleri yaparak da pratiğinizi artırdınız ve yeri geldiğinde kendi projelerinizi yaptınız. Bunları yapmak için de evinizin bir köşesinde atölye kurdunuz. Artık Arduino ile yapılan basit uygulamalar sizi sıkmaya başladı ve çocuk oyuncağı gibi geliyor. Daha profesyonel ve ciddi uygulamalar yapmak istiyorsunuz ama yol gösterici birini bulamıyorsunuz. İşte bu yazı bu noktaya gelenler ve bu noktada takılıp kalanlar için yol gösterici olacaktır.

Arduino bir eğitim ve prototipleme platformu olarak ticari ve profesyonel kullanıma müsait değildir. Arduino ülkemizde olduğu gibi dünyada da iki ana maksatla kullanılmaktadır. Bunlardan biri sanatçı, tasarımcı ve diğer elektroniği meslek edinmemiş diğer meslek gruplarının elektronikle alakalı projelerini kolaylaştırmaktır. Diğeri ise elektroniği öğrenmek isteyen amatörlerin ve öğrencilerin kolaylıkla elektroniği, gömülü sistemleri ve yazılımı öğrenmesi konusunda yardımcı olmaktır. Arduino size asla elektroniği, yazılımı ve gömülü sistemleri öğretmez!. Arduino güzel bir başlangıçta bulunmanızı ve kolayca ilerlemenizi sağlar. Matematiği öğrenmek için önce dört işlemi öğrenmek ve çarpım tablosunu ezberlemek gibidir. Matematiği sırf bunları öğrenmekle öğrenmiş sayılmayacağımız gibi Arduino öğrenmekle de ne geliştirici ne de mühendis olmak mümkündür. Unutmayın her amatör birer profesyonel adayıdır.

Arduino ile beraber gelişen maker kitlesinin okumaya ve bilgiye düşman olmaması gerekir. Sürekli araştırmalı ve bilgisini artırmalıdır. Cehaletin ne kadar büyük bir düşman olduğunu kavradığımızda öğrenmenin önemini anlarız.

Arduino öğrenenlere yol göstermek mahiyetinde yapılan bazı yönlendirmelerin oldukça yanlış olduğunu görmekteyiz. “Git STM32 Öğren” veya “FPGA öğren” diye yapılan yönlendirmelerin art niyet taşıdığını düşünmek bile mümkündür. Emeklemeyi yeni öğrenmiş birine koşmayı tavsiye etmek kadar abes olan bu “yardımların” pek olumlu sonuç vermediğini görebiliriz.

Olması gereken ise Arduino bize neyi öğretmeyi hedefliyorsa o konularda daha ileri gitmemizdir. O konuları ise madde madde şöyle sayalım.

Analog Elektronik : Analog elektronik hakkında mümkünse kitap alıp analog devreleri incelemeli ve bu konu hakkındaki kaynaklardan yararlanmanız gerekir. Kendi devre kartınızı çizip yapmanız ve mikrodenetleyicilerle analog devre elemanlarını beraber kullanabilmeniz gereklidir. Bu ise öncelikle işin teorisini öğrenmekle başlamakla olur.

Dijital Elektronik : Arduino gibi kullandığımız bütün algılayıcı, modül ve göstergeler dijital sistem olduğundan dijital elektroniğin temellerini öğrenmemiz bunların çalışma mantığını ve iletişimini anlamamızı sağlar. Yine dijital elektroniğin temellerini öğrenmekle işe başlamalı sayı sistemlerini, mantık kapılarını ve dijital devreleri öğrenebileceğimiz kitap ve videolardan yararlanmalıyız.

Programlama : Pek çok Arduino kullanıcısının kendi projesini yapamadığını görmekteyiz. Buna en büyük engellerden biri de nasıl program yazacağını bilmemektir. Oysa ki C kitapları ve internetteki C derslerinden faydalansalar anlayarak kod yazabilecek bir seviyeye gelecekler. O yüzden C dilini iyi bir şekilde öğrenmeli ve ezbere kod yazmamak gereklidir. Anlamadan kod yazarak ancak hazır projelere mahkum oluruz ve bir türlü ilerleme sağlayamayız.

Gömülü Sistemler : Gömülü sistemler Arduino’dan ibaret değildir. Arduino bizim gömülü sistemler alemini gözetleyeceğimiz bir dürbün vazifesindedir. Arduino ile gömülü sistemlere giriş yapsak da sırf ticari kaygılardan dolayı piyasaya sürülen işe yaramaz kartlara bağlı kalmamamız gerekir. Mikrodenetleyici ve diğer programlanabilir sistemlere giriş yapmalı ve “kart programlamak” seviyesini geçmemiz gereklidir. Bunun için en uygunu ne STM32 ne de diğer ileri seviye sistemlerdir. 8-bit PIC veya AVR mikrodenetleyicileri öğrenmeye başlamak en doğru tercih olacaktır.

AVR mikrodenetleyicileri öğrenmek için internet sayfamızdaki makaleleri kullanabilirsiniz. Eğitime yönelik ve neredeyse eksiksiz içerik hazırlamaya gayret ediyoruz.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

 

 

UYARI!!

Lojik Prob Mikrodenetleyici Geliştirme Platformu
Herkese Açık Grup · 142 üye
 

Gruba Katıl

 

Bu grup elektronik, dijital elektronik, mikrodenetleyiciler ve gömülü sistemlere meraklı ve bu alanlarda çalışan insanlar için kurulmuştur.

www.loji…

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

1 Response

  1. Turan Sakarya dedi ki:

    Arduino öğrendikten sonra veya hiç arduinoya girmeden doğrudan pickat gibi bir ürün daha faydalı olur. https://www.pickat.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.