Youtube Videosu Seyrederek Geliştirici Olunur Mu?

Günümüzde yeni nesilden pek çok geliştirici adayı Youtube videosu seyrederek geliştirici olmaya çalışmaktadır. Her ne kadar günümüzde kitap okuyan, araştırma yapan ve Google’ı kullanabilenler de olsa da sadece Youtube ile büyüyen kitlenin teknik okullara gelmesiyle bu durum ilerleyen yıllarda daha kötü bir hal alacaktır. Öncelikle Youtube’un yanında internette yer alan pek çok videolu eğitim ve eğitim makalelerini de aynı kategoriye koymamızda yarar var. Çünkü Youtube aslında bir eğlence platformu olsa da genel kültür ve eğitim için kullanılabilme potansiyeline sahip. Bu durum blog sayfaları ve diğer platformlarda da geçerli. Fakat bütün bu platformların ortak bir noktası var o da “Tık almak” olarak tanımlanır.

Bir eğitim düşünelim, yakın zeka ve kültür derecesine sahip 20 öğrenci bir sınıfı dolduruyor ve siz bunlara bir ders anlatıyorsunuz. Karşınızda muhatap aldığınız kitle sizin hedeflediğiniz kitle olacağından eğitim çok daha kaliteli olacaktır. Ama Youtube gibi bir platformda sayısı milyonlara varan bir güruh içerisinden nitelikli öğrencinin gelip sizi bulmasını bekliyorsunuz. Bu nitelikli öğrenci miktarı da birkaç yüzü geçmiyor açıkcası. Bu durumda eğer amacınız bir gelir elde etmekse o güruhu üzerinize çekmeniz gerekli. O niteliksiz veya konuyla çok alakalı olmayan kalabalığı üzerinize çekmek için ise daha eğlenceye yönelik, eğitsel niteliği az olan ve dikkat çekici videolar paylaşmanız gerekli. Youtube’da popüler olan ve çok izlenen sözde eğitim kanallarında elektronik ve yazılıma dair bir konu hakkında 2-3 video yapılıp bırakıldığını pek çok sefer görürüz. Örneğin sözde eğitimci Python hakkında 4-5 giriş  videosu yaptıktan sonra başka bir konuya geçiyor. Bunu yapmasının tek bir sebebi var o da izlenmedir. Bütün eğitim videolarına baktığınızda ilk 3-5 videonun çok izlenme aldığını devamının ise oldukça düşük izlenmeye sahip olduğunu görürüz. İzlenme almayacaksa niye çeksin ki derdi millete bir şeyler öğretmek değil bizim eğitimci Youtuberımızın.

Youtube videolarının veya tık almaya yönelik internet makalelerinin koca bir güruhu hedeflediğinden bahsetmiştik. Bu koca sınıfta en tembel ve en kapasitesiz öğrenciye yönelik eğitimin verileceğinden şüpheniz olmasın. Bu tarz içeriklerde mümkün olduğu kadar konu basitleştirilir ve ayrıntıdan kaçınılır. Tamam, bunu başarısız ve tembel bir öğrenci de anlayabilir ama sizin seviyeniz yukarıda ise sizin hakkınız olan bilgi orada yer almamış olur. Eğer bu basit içeriklerle avunuyorsanız gerçek bir geliştirici olabilmeniz çok zor olacaktır.

Buna karşın Youtube’da herhangi bir gelir veya tık kaygısı olmadan üretilmiş içerikler de var. Bunlar tık almak niyetinde olmasa da “Youtube videosu” niteliğinden pek kurtulamıyorlar. Bunların başında videonun yüzeyselliği yer almakta. Videoda bir anlatıcı yazıda olduğu gibi ayrıntılı araştırma imkanı bulamaz, düşünmek için zamanı olmaz ve yazı dilinden uzak kalır. Bu durumda içerik ister istemez yüzeyselleşmeye başlar ve kitaptaki gibi ayrıntılı olamaz. İkincisi ise bir videoda referansların olmamasıdır. Referanslar sizin ileri okumalarınız için size yol gösterici olacaktır.

Benim şahsım hakkında yapılan bir yoruma cevap vererek yazımı bitireceğim. Bildiğiniz üzere ben internet sayfamda makale yazıyorum, basılı iki kitabım var ve aile firmamızda arkeojeofizik sistemlerin argesini yapmaktayım. Bütün bunları Youtube videosu seyrederek öğrenebileceğimi düşünenlerin olmasını oldukça şaşırtıcı buluyorum. Ben şahsen bu sebeplerden dolayı mümkün olduğu kadar Youtube ve diğer videolu kurslardan uzak durmaktayım. Benim okuduğum ana kaynaklar teknik dokümanlar, İngilizce kitaplar ve üçüncü kaynak olarak da İngilizce soru-cevap, blog tarzı yazılı içeriklerdir. Bütün bunları Youtube videoları ile kıyaslayınca Youtube videolarının çocuğa anlatır gibi anlattığını ve seviyesinin giriş seviyesinden pek öte gidemediğini görmekteyim. Youtube videoları izlemem benim için gerçek bilgiye ulaşmakta bir bariyer ve zaman kaybı olacaktır. Mühendislere ve geliştiricilere tek sözüm ise Youtube videoları seyrederek geliştirici ve mühendis olunamayacağıdır.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

1 Response

  1. Anonim dedi ki:

    teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.