Neden Artık Kitap Yazmıyorum?

Bildiğiniz üzere benim yazdığım “Arduino Eğitim Kitabı” ve “Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin Kitabı” olmak üzere toplamda 2 adet basılı kitabım var. İsteseydim bu sayıyı şimdiye kadar 5-6’ya çıkarmam bile mümkündü. Elektronik devre elemanları, dijital elektronik, AVR Programlama veya C programlama hakkında kitaplar yazabilirdim ve bunları yayımlayacak yayınevlerini de bulabilirdim. Buna rağmen kitap yazmak yerine kitaba yazacağımı LojikProb’a yazarak sizinle ücretsiz olarak paylaşmaktayım. Bunun sebeplerini size anlatmakla bazı yazar adaylarına da yol göstermek istiyorum.

Son yıllarda kitap satış miktarlarına baktığımızda ciddi bir düşüşün olduğunu görürüz. Bu düşüş özellikle ders kitabı niteliğinde olan ve belli bir kitleye hitap eden teknik kitaplarda çok daha fazla olmakta. Krizin ve kağıt fiyatlarındaki artışın etkisiyle bir kitabın fiyatı 30 liradan 50-60 liralara çıktığı gibi kitapların en büyük kitlesi olan öğrencilerin de alım gücü iyice düştü. O yüzden öğrenciler eskiden kitaba kolay kolay para harcamasa da şimdi artık hemen hiç para harcamıyor. Bu durumda yazılan bir kitabın geniş kitlelere ulaşması ve getirebileceği faydanın potansiyeli azalmış oluyor.  Benim için en büyük başarı kitabın mümkün olduğu kadar faydayı sağlayabilmesidir. Bin kişinin okuyup öğrenmesi yerine on bin kişinin okuyup öğrenmesini tercih ederim. Ne kadar çok kişi faydalanabilirse amacına o kadar ulaşmış olur. Burada parayı asla dert etmiyorum çünkü Türkiye şartlarında yazarlar kitaptan para kazanmıyor.

Aykut Taşdelen hocanın da ifade ettiği üzere Türkiye’de yazarlar yayınevlerinden oldukça komik telif miktarları almaktadır. Satılan her kitaptan yazara para gittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yayınevleri “kağıt üzerinde” yazarla bir sözleşme yapar ve baskı başına sabit bir ücret öder. Bu miktar kitabın etiket fiyatının nüshaya çarpımının %2-5’i arası olabilir. Bundan da vergileri düştüğünüz zaman 750-1750 lira arası (yayınevine göre değişir) para ödenmektedir. Bu para da eğer ödenirse yazarın eline geçmektedir. Çoğu zaman pek çok yayın evi bu parayı bile ödemez veya ödeyemez. Yayınevi tarafından dolandırılan yazar veya yayınevinin yazardan borç alıp borcun üzerine yatması gibi pek çok hikayeyi duyabilirsiniz. Türkiye’de pek çok yazar yayınevleri ile çalışmaktan memnun değildir.

Kitaptan para kazanmıyoruz, o halde neden yazıyoruz? Bu sorunun cevabı yazardan yazara değişmektedir. Bazı genç yazarlar CV’ye eklemek veya iş bulmak için bir kitabım olsun diyebilir. Bazıları ün ve itibar kazanmak bazıları ise can sıkıntısından bir kitabım olsun diyebilir. İdealleri olan pek az yazarı da söyleyebiliriz ki bunlar eğitimci kişiliği ile sırf öğretme amacıyla parasını hiç düşünmeden beklentisiz kitap yazmaktadır. Ben şahsen bir kitap ile kitlelere ulaşma yolunu tercih etsem de günümüzde kitap fiyatlarının artması, yazarın emeğinin sömürüsü ve okurla aramda bariyer olmasından dolayı yayınevlerini bırakıp doğrudan okurla internet sayfam ve Facebook grubum vasıtasıyla irtibata geçmeyi tercih ettim. İyi de yapmışım diyorum çünkü kitabın satış sayısından daha çok okur sitemi ziyaret ediyor ve daha geniş kitlelere teknoloji sayesinde ulaşabildim.

Yazarlığa giriş yapmak isteyenlere tavsiyem, bir blog sayfası açmaları ve kitap yazar gibi yazmalarıdır. Kitap yazmadan yazar olunmaz veya şu kadar kitabı olmayan yazarım demesin diyenler biraz acımasız davranıyor. Yazar olmak için günümüz çağında illa yayınevlerine bağlı olunmak zorunluluğu yoktur. Özellikle Türkiye şartlarında bir yazarın onuruyla yazarlık yapmasının yolu böyledir.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

1 Response

  1. Mehmet ÖZTÜRK dedi ki:

    Aslında toplu şekilde kitap yapıp pdf olarak dağıtsanız daha iyi olacağına inanıyorum. İyi günler iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.