Kitap Yazmak Hakkında Merak Ettikleriniz ve Kitap Yazım Süreci

Bir kitap yazarı olarak kitap yazmak isteyenlere tavsiyelerimi ve yaşadığım tecrübeleri aktarmak istiyorum. Öncelikle ben teknik alanda yazar olduğum için sadece işin teknik kitap yazma kısmı ile ilgili size bilgi verebileceğim. Aksi halde zaten sitenin konusundan çıkmış olurduk. Şimdi baştan sona kitap yazım sürecini ve bu süreçte yaşanılanları sizlere aktaralım.

Kitap Yazma Kararı Almak

Günlük hayatta pek çok iş için pek çok karar almaktayız. Yalnız kitap yazma kararı almak çoğu iş için aldığımız kararlara benzememektedir. Öncelikle bir insan kolay kolay kitap yazma kararı alacak özgüvene sahip olamaz. Kimse gitar kursuna gitmek veya tatile çıkmak gibi kitap yazma kararı almıyor. Bunun için öncelikle insanın kendini bu sürece hazırlaması ve hazır olduğuna emin olduktan sonra işe başlaması gerekir. Unutmayın, kitap yazma işine başladığınız zaman o işi bitirebileceğinizden emin olmanız gerekir. Eğer bitiremezseniz harcadığınız onca emek boşuna gidecektir. Kitap yazma süreci için zamana, motivasyona ve enerjiye ihtiyacınız vardır. Sadece konuyu bilmeniz kitap yazabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü kitap için ciddi zaman ve emek harcanmaktadır. Bunun için günde belli bir saati bu işe ayırmanız gereklidir ve bu işi başka hiçbir şeyin bölmemesi lazımdır. Kitap yazma kararı almadan önce kitabın meydana gelmesi için bütün şartların hasıl olduğuna emin olun.

Yayınevi İle Görüşmek

Kitaplar şahsi kitaplar ve yayınevlerine ait kitaplar olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer siz şahsi kitap çıkarmak istiyorsanız sizin bağlanmanız, kurallarına uymanız ve anlaşmanız gereken bir yayınevi yoktur. Kendi kafanıza göre daha rahat hareket edebilirsiniz. Yalnız bu bastırdığınız kitabın bütün mizanpajını, editörlüğünü, satışını, tanıtımını ve diğer bir çok işini sizin yapmanız gereklidir. Eğer elektronik kitap çıkaracaksanız bu ayrı bir konudur ve günümüzde elektronik kitap çıkarmak oldukça kolaylaşmıştır. Yalnız elektronik kitabın okuma oranlarının basılı kitaplara göre oldukça düşük olduğunu unutmayınız. Basılı kitabın bile okunmadığı bir ortamda elektronik kitap pek çok dezavantaj ile beraber piyasaya sürülmektedir. Biz şimdi kitabı yayımlatmak için yayınevi ile anlaşacağımızı varsayalım. Piyasadaki yayınevlerinden birine veya bir kaçına bir kitap projenizin olduğu ve eserle ilgili ayrıntıları içeren bir elektronik posta atıyorsunuz. Eğer yayınevleri ilgilenip geri dönüş yaparsa bu sefer ilgili konu veya eserle alakalı kendi taleplerine göre bir bölüm ve içindekiler dosyası yazmanızı isterler. Siz bu dosyaları yazıp gönderdiğinizde eğer beğenilirse eseriniz kabul edilir ve siz yazma sürecine başlarsınız.

Burada dikkat etmeniz gereken bir konu ise yayınevlerinin her eseri basmak istemeyeceğidir. Bilgisayar bilimleri ve elektronik alanında popüler, yeni çıkan ve hakkında pek kitap olmadığı halde talebin çok olduğu konularda kitap çıkarmak isterler genellikle. Üstelik eserinizin formatı da kendi kafanıza göre olmaz. Belli bir kalite kontrolün yanında okur kitlesine göre bir seviyede olmasını da istemektedirler. Bu kitabın ileri seviye yerine giriş seviyesi ve bir sürü anlamayan okuru göz önünde bulundurarak yazılmış bir kitap olmasında etkilidir. Yayınevleri sizi yazar olarak bir kitabın ne kadar çok satan bir kitap olacağı konusunda sizi sınırlamaktadır. Çünkü öncelikli hedef kitabın çok satan bir kitap olmasıdır. Günümüzde kitap sektörü krizin ve maliyetlerin etkisiyle hem daralmış hem de zor durumda olduğundan günümüzde yayınevleri kitap basımında oldukça seçici davranabilir.

Kitap Yazma Sürecine Başlamak

Yayınevi sizin kitap yazmanıza karar verirse kitap yazma sürecine başlayabilirsiniz. Kitap yazma süreci bir aydan bir yıla kadar değişebilen bir süreçtir. Bu sizin performansınız, konunun zorluğu, kitabın hacmi ve harcadığınız zamana göre değişmektedir. Örneğin benim Arduino Eğitim Kitabı’nı yazmam sabah saat 6’dan akşam 6’ya yani günde 12 saat aralıksız ve yoğun çalışmayla toplam 1 ay sürdü. Elbette yazar olarak benim hızlı yazmamın ve konunun kolaylığının etkisini de buna katmamız gerekir. Kısacası bir kitap yazmak en hızlı yazan yazarın bile oldukça fazla zamanını almakta ve bu süreçte yazarı aşırı derecede yormaktadır. Kitap yazmak asla blog veya makale yazmaya benzemez. Kitabın pek çok incelikleri ve uyulması gereken kuralları vardır. Blog yazar gibi asla serbest bir şekilde kitap yazamazsınız. Ben burada yazıları yazarken imla hatalarını denetlemek için bir kere bile okumuyorum. Kitapta ise bir virgül bile önemlidir ve imla hatalarını bulmak için defalarca okumanız gereklidir. Üstelik kitabı alan okur bu kitap için iyi bir para ödemiştir ve kitap olmasından dolayı büyük beklentilerle eseri almaktadır. Okuru hayal kırıklığına uğratmamak çok önemlidir. Ne yazık ki pek çok yazar buna pek dikkat etmemekte.

Kitap yazım sürecinde kitabı bölüm bölüm ele almanız şarttır. Teknik kitaplarda bu bölümler daha da kolay ayrılmaktadır. Örneğin C dili hakkında bir kitap yazacaksanız giriş, döngüler, kararlar, işaretçiler, dosya işlemleri diye kitabı bölümlere ayırabilirsiniz. Kitabın bölümlerden oluşması işe daha derinlemesine odaklanmanızı sağlayacaktır. Ben kitabı yazdığım zamanlar sabah bir bölüme başlayıp akşam o bölüm bitmeden bilgisayar başından kalkmıyordum. Bir gün boyunca sadece bir bölüme aralıksız odaklanmak işi daha verimli yapmanıza yardımcı olmaktadır. Eğer bölümler uzunsa veya yazarlığınız yavaşsa bir bölümü 2-3 güne veya bir haftaya da yayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde zihninizi başka şeylerle meşgul etmeden bir an önce konunuzu bitirmenizde fayda var.

Kitap yazarken işe mümkün olduğu kadar fazla odaklanmanız gerekecektir. Yazı yazarken çevrenizdeki hiçbir şey dikkatinizi bozmamalı ve siz de dikkatinizi bozacak bir işle meşgul olmamalısınız. Kitap yazarken sözlü müzik dinlemek bile dikkatinizi bozmakta yeterli olacaktır. Fark ederseniz bütün başarılı işlerin ardında o işe saatlerini ayıran bir insan vardır. O insanın ise bunu yapabilmesindeki anahtar şey dikkattir. İşinize ne kadar dikkatinizi ayırırsanız yaptığınız iş o kadar başarılı ve verimli olacaktır.

Kitap Yazma Sürecini Devam Ettirmek

Aralıksız her gün kitap yazmaya devam edin. Unutmayın, verdiğiniz aralar sizin tembelleşmenize ve işe yabancılaşmanıza sebep olacaktır. O yüzden her gün düzenli olarak ara vermeden kitap yazmaya ayırdığınız saati dolu dolu değerlendirmeniz lazım. Bir kere başlayıp belli bir ivme yakaladıktan sonra ara vermeniz işi yarıda bırakmanız anlamına gelebilir. En çok korktuğunuz şey işin yarım kalması olsun ve canla başla işi bitirmeye çalışın. İşi bitirmek için kaliteden taviz vermenizi konuları üstünkörü geçmenizi asla tavsiye etmem. Önemli olan sizin azami verimliliği yakalayabilmenizdir.

Kitap yazım sürecinde moralinizi daima yüksek tutun. Çevrenizde size manen destek verecek olanlar olduğu gibi şevkinizi kıracak pek çok kişi vardır. O yüzden herkese kitap yazdığınızı söylemeyin. İnsanların çoğu bu konuda olumsuz fikir beyan eder ve sizin bunlara itibar etmeniz zararınıza olacaktır. Ben insanlara kulak assaydım ne bu site olacaktı ne de kitaplarım! Üstelik kitap yazmanın da gömülü sistemler üzerinde daha büyük işler yapmak için bir motivasyon olduğunu da söyleyebilirim.

Kitabın Bitmesi, Editörlük ve Mizanpaj süreci

Siz kitabı yazarken Microsoft Word gibi metin işlem programlarında düz yazı halinde yazarsınız. Başlıklar, kodlar ve resimler yazı içerisinde belli bir formata göre belirtilir fakat sonuç olarak siz yayınevine resim ve metin dosyalarını gönderirsiniz. Mizanpaj sürecinde sizin gönderdiğiniz metin dosyaları kitap mizanpaj ile kitap formatına dönüştürülür. Siz artık bu PDF dosyalarını tekrar okursunuz ve mevcut size ait veya mizanpaj hatalarını denetlersiniz. Yayınevindeki editör bir programcı olmadığı için derin konularda yine sizin kitabı kontrol edip düzeltmeniz gereklidir. Kitap tamamlandığında kitabı baştan sonra incelemek üzere tekrar okursunuz ve düzeltilmesi gereken yerleri yayınevine bildirirsiniz. Kitabın yazım işlemi gibi yazımdan sonra ve matbaaya gönderilmesi arasında geçen mizanpaj süreci de sizin için sıkıntılı bir iş olacaktır. Her ne kadar kitap editör tarafından denetlense de pek çok kısmı sizin düzeltmeniz gerekecektir. Bütün bu süreçten sonra yayınevi ile aranızda sözleşme imzalarsınız ve kitap matbaaya gönderilir. Kitabın hangi kağıda basılacağı, hangi boyutta olacağı, kaç adet basılacağı, fiyatı, kapak resmi gibi kitapla alakalı pek çok konu yayınevinin tasarrufu altındadır. Siz yazar olarak buna karışamazsınız. Aslında siz sözleşmeyi imzaladıktan sonra kitabın bütün yayın haklarını yazar olarak yayınevine teslim ediyorsunuz ve bir köşeye çekiliyorsunuz.

Kitabın Basılması ve Telif Ödeme Süreci

Kitap basıldıktan sonra yayınevi size ücretsiz olarak az bir miktarda kitap vermektedir. Bu kitap miktarı genelde 10-20 arasındadır ve bu kitapları çevrenizdekilere hediye edebilirsiniz. Geri kalan kitaplardan ise siz kendi cebinizden para vererek almak zorundasınız. Pek çok kişi kitapların yazarda olduğunu sanıp hediye kitap isteyebilir. Buna hazırlıklı olunuz. Teknik kitaplar baskı sayısı en az olan kitapların başında gelmektedir ve genelde baskı başına 1000 ya da 2000 nüsha kitap basılmaktadır. Kitapların telifinde ise yayınevleri genellikle sabit fiyat uygulaması yapmaktadır. Sözleşmede örneğin belli bir miktar parayı kitabın basımından 4-8 ay sonra 3-4 taksitle ödemektedirler. Bu miktarlar yayınevine göre değiştiğinden kesin bir değer ifade etmemiz mümkün değil. Telif ödemesi ise baskı başına 750 ile 1750TL arası değişmektedir. Yani kısacası siz bir kitap yazdığınızda telif ücreti olarak eser basıldıktan 6 ay sonra 3 taksitle 1000TL gibi bir ücret alabilirsiniz. Bu oldukça cüzi bir miktar olup çerez parası statüsündedir. Pek çok yayınevi bu ücreti bile ödememektedir veya ödeyememektedir. O yüzden bu konuda yayınevi, matbaa, kitapçı, dağıtımcı sadece parayı düşünse de sizin parayı düşünmeniz keyfinizi kaçıracaktır!.

Kitaplar hakkında anlatacaklarım bu kadardı. Şu an hatrıma gelmeyen ayrıntıları sizinle paylaşamadım. Eğer bir sorunuz olursa yorumlarda belirtiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.