Elektronik ve Yazılım ile Uğraşanlar Neden İngilizce Bilmek Zorunda?

Yazımın başında şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu sektörde İngilizce bilmemek aynı günlük hayatta okuma yazma bilmemek gibidir. İngilizce bilmemenin bir geleceği olmadığı gibi bir mazereti de yoktur. Belki hobi olarak meşgul olanlar veya belki teknisyenler çok da fazla İngilizce bilmek zorunda değil. Ama işi mühendislik boyutunda yapanların muhakkak çok iyi derecede bir İngilizce bilmesi gereklidir.

İngilizce bildiğiniz zaman bilgi için başkalarına muhtaç olmazsınız. Bilginin en ileri seviyesini, en doğrusunu arama yaparak İngilizce kitap, dergi, video veya forumlardan elde edebilirsiniz. İngilizce bilmeniz tek başınıza işleri yürütebilmeniz için gereklidir. İngilizce bildiğiniz zaman bilgisini saklayanlardan bilgi ummazsınız.

İngilizce bildiğiniz zaman kalitesiz, ucuz bir tercüme halinde olan pek çok kaynağa bel bağlamazsınız. İstediğiniz en kaliteli yüzlerce kaynak okunmayı beklemektedir. Örneğin bende 350’den fazla Python kitabı var ve okunmayı bekliyor.

İngilizce bildiğiniz zaman 2-3 dersten ibaret eğitim yapan Youtuber’ları değil çok daha kaliteli ve tam eğitim kaynaklarını kullanabilirsiniz. Sırf izlenme kaygısıyla çekilen ve öğretmemeyi hedefleyen eğitimlerden uzak durursunuz.

İngilizce bildiğiniz zaman Quora, Stackoverflow ve forum sitelerindeki pek çok soru ve cevaba erişmiş olursunuz. Orada sorulara cevap verenler alanında uzman kişiler ve özenerek cevap veriyorlar. Bizdeki gibi konuyla ilgisi olmayan bir ton adamın yazdığı boş cevaplar yok. Türkçe gruplarda 8. sınıf çocuğunun bile saçma sapan cevaplarını okumak zorunda kalırsınız.

İngilizce bilirseniz sırf iş bulmak, CV’ye eklemek, itibar kazanmak veya can sıkıntısından yazılmış bir sürü çöp kitabı okumak zorunda kalmazsınız. İngilizce çöp kitaplar olsa da kaybınız pek fazla olmayacaktır çünkü erişebileceğiniz onlarca kitap var. Bu kitaplarda kimsenin öğrenmeyeceği kadar iyi öğrenirsiniz. Yurtdışında üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan kitapları okuma şansınız olur.

İngilizce bilirseniz bir türlü ilerleyememek, belli bir noktada sabit kalmak gibi çok tehlikeli durumlardan kendinizi korumuş olursunuz. Çünkü bütün kaynaklar elinizin altındadır ve önünüzde dil bariyeri yoktur.

İngilizce bilirseniz pek çok yabancı forumda gezebilir ve forum kültüründen uzak kimselerle muhatap olmak zorunda kalmazsınız. Türkçe forum ve gruplar işimi halledeyim çekip gideyim zihniyetiyle işlemektedir.

Bazılarına İngilizce bir şey gösterdiğimizde “Ama bunlar İngilizçe” diye baştan kendini bilgiye kapayanlar çok oluyor. Bu şekilde ilerlemenin imkanı yoktur kendinizi mümkün olduğu kadar İngilizce’yi anlamaya zorlayın. Bir lise mezunu 4. sınıftan beri İngilizce eğitim görmekte ve eğer isteseydi en azından B1-B2 seviyesinde bir İngilizce ile mezun olabilirdi. Ama bazı mezun mühendislerin A1 seviyesinde bile İngilizceyi bilmediğini görüyoruz. Bu insanın kendini öğrenmeye kapatmasıyla açıklanabilir. Bu noktaya kadar gelip İngilizce öğrenmemenizin sorumluluğunu da almak zorundasınız. O yüzden bu işlere başladıktan sonra bir an önce büyük bir çaba ile İngilizce öğrenmek zorundasınız.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

1 Response

  1. Enis dedi ki:

    Çok güzel konulara değiniyorsunuz sevgili hocam yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.