C ile AVR Programlama -5- Yazılım

Bundan önceki dört derste tamamen donanım yönünden AVR’ye giriş yaptık. Şimdi işin yazılım boyutunu ele alıyoruz. Bu yazılımlar arasında geliştirme stüdyosu, derleyici, programcı, metin editörü gibi gerekli ya da faydalı yazılımlar var. Bu yazılımların tamamını ücretsiz olarak indirip kullanabiliriz. Atmel’in en büyük özelliklerinden biri de ücretsiz geliştirme ortamı sunmasıdır. Visual Studio tabanlı bu geliştirme ortamı AVR Assembly, C ve C++ dillerinde yazılım geliştirme imkanı sunmaktadır.

Sadece Assembly değil de AVR Assembly dememizin bir sebebi var. Çünkü Assembly dilinde makine kodu alfanümerik (harf  ve rakam) sembollere çevrilmiştir. Bu yüzden her mimarinin kendine ait bir assembly dili vardır. x86 assembly, z80 assembly, PIC assembly gibi ayrı diller olarak zikretmek gerekir. Tek bir assembly dili yoktur.

Atmel Studio

Atmel Studio, Atmel’in resmi olarak yayınladığı geliştirme stüdyosudur. Günümüzde 6.2 ve 7 versiyonları kullanılsa da biz 6.2 versiyonunu kullanmaya devam edeceğiz. Dileyen 7. sürümünü kullanabilir arasında fazla fark yoktur.  Atmel Studio’yu aşağıdaki bağlantılardan indirip kurabilirsiniz.

http://www.microchip.com/mplab/avr-support/avr-and-sam-downloads-archive

CH340 Sürücüsü

Klon Arduino UNO kartında USB-TTL çevirici olarak CH340 entegresi bulunur. Arduino IDE yüklense dahi bu sürücü resmi olarak tanınmadığı için ayrıca yüklemek gerekir. Bunun için aşağıdaki bağlantıdan sürücüyü indirip yükleyebilirsiniz.
https://sparks.gogo.co.nz/assets/_site_/downloads/CH34x_Install_Windows_v3_4.zip

AVRDUDE

Atmel Studio’da Arduino UNO’yu kullanabilmek için AVRDUDE programına ihtiyaç vardır. Bu programı  C:\AVRDUDE adresine çıkarıyoruz.
http://download.savannah.gnu.org/releases/avrdude/avrdude-5.11-Patch7610-win32.zip

Arduino

Bazen Arduino yazılımlarını bazen de kaynak kodunu AVR üzerinden inceleyebileceğimiz için Arduino derleyicisini indirmekte fayda vardır.  Aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

https://www.arduino.cc/en/Main/Software

Notepad ++

Kod incelemede ve kod yazmada faydası olduğu için sıkça kullanacağımız bir kelime işlem programı olup ücretsiz olarak şu bağlantıdan indirilebilir.

https://notepad-plus-plus.org/download/v7.5.8.html

İleride gerekli başka bir program olduğunda gerektiği zaman bunu dile getireceğiz. Başlangıç için gerekli yazılımlar bu kadarla sınırlıdır.

Kapak Resmi: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a9/ATmega8_01_Pengo.jpg/1200px-ATmega8_01_Pengo.jpg

UYARI!!

Rica,
Yorum yapmak için isim ve e-posta girmek zorunlu değildir. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz. 

Gökhan Dökmetaş

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

You may also like...

4 Responses

 1. Anonim dedi ki:

  Bu alternatiflere rağmen bir de mplabx ile de avr programlamamız mantıklı olur mu?

 2. MERT dedi ki:

  ECLIPSE ide’yi unutmuşsunuz(AVRDuDE Eklentisi ile).

 3. AhmetC dedi ki:

  MPLAB X ve Eclipse’yi görüyorum. CodeBlocks ile artırıyorum. Linux sistemlerde de kullanılabiliyor kendileri.

 1. 15/08/2018

  […] yüklememiz gerekir. Bundan öncesinde AVRDUDE programından bahsetmiştik. Okumayanlar buradan  okuyabilir. C sürücüsünde AVRDUDE adında bir klasör açıp indirdiğimiz arşiv dosyasını […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.