Programlanabilir Mantık -2- Programlanabilir ROM (PROM)

ROM bellekleri daha önceden anlatsak da bunların mikroişlemci sistemleri ile beraber kullanıldığı üzerinde durmuştuk. Tek başına bir programlanabilir ROM belleğin bir mantık devresinde kullanılması biraz tuhaf görünebilir fakat programlanabilir ROM bellekler programlanabilir mantık devrelerinin öncüsü olmuştur. Bir PROM belleğe yüklediğimiz koda göre belli girişlere göre istediğimiz çıkış almamız mümkündür. ROM belleklerin adres yolu giriş değeri, veri yolu da çıkış değeri olarak kullanılabilir. ROM bellekler mikroişlemcinin komut işaretçisi (Instruction Pointer) tarafından adres yoluna gönderilen veriye karşılık program verisini veri yolu üzerinden mikroişlemciye göndermektedir. Mikroişlemci programlanamayan sabit bir mantık devresi olarak ROM bellekten gelen komutlara göre işlem yapmaktadır. ROM bellekten gelen komutlar ise mikroişlemcinin anlayabileceği bir dilde opcode olarak belleğe programlanmaktadır. Biz ROM bellekleri mikroişlemci olmadan kullanacaksak mikroişlemcinin anlayacağı komutları kullanma zorunluluğumuz yoktur. Basit bir ikilik sayıcı ile ROM bellekteki bütün verileri sırasıyla veri yolu üzerinden paralel olarak yazdırabiliriz. İstersek led animasyonlarını aynı mikrodenetleyiciye olduğu gibi 1 ve 0 olarak programlayıp D ayaklarına bağlayacağımız ledlerle yapabiliriz. Ya da girilen sayıya karşılık bir değer almak istiyorsak buna göre her adresin sonuç değerini ROM hafızaya yazdırabiliriz. Böylelikle 7 segman sürücü, binary-desimal çevirici ve hatta ALU bile yapmak mümkündür.

Burada ROM belleklerin sabit bir ikilik veri setini bulundurabileceğini unutmamak gerekir. Programlanan ROM bellekler aslında birer programlanabilir OR dizisidir. Bu OR dizisinde ilgili yerlerdeki sigortalar yakılarak istenilen girişe göre çıkış değeri elde edilebilir. Giriş kısmında herhangi bir programlama söz konusu olmadığından esneklik bakımından diğer programlanabilir mantık devrelerinin yanına yaklaşamaz.

Resimde görüldüğü gibi programlanabilir ROM bellek sabit AND dizisi ve programlanabilir OR dizisinden meydana gelmektedir. AND dizisi burada çözümleyici (decoder) görevini yapmakta OR dizisi ise bu AND dizisine gelen girişlere göre çıkış vermektedir. Bu OR dizisindeki X ile gösterilen bağlantılar sigortalar olup bu sigortalar programcının yazdığı değerlere göre yakılmaktadır.

PROM bellekler günümüzde OTP yani tek seferde programlanabilir bellekler arasında zikredilse de EPROM ve EEPROM belleklerin birer PROM bellek olduğunu unutmamak gerekir. Yani programlanabilir mantıkta EPROM ve EEPROM bellekleri de kullanabiliriz. Bu kullanabilirlik teoride mümkün olsa da günümüzde programlanabilir mantık dediğimizde CPLD ve FPGA akla geldiği için PROM bellekleri sadece programlanabilir mantığı tanımanız için başta zikrediyoruz.

 

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.