Aliexpress’den Alınabilecek CPLD Geliştirme Kartları

Daha öncesinde FPGA’ya giriş için geliştirme kartlarından bu yazımızda bahsetmiştik. Bu sefer yine Aliexpress sitesini tarayacağız ve CPLD kartlarını sizlere göstereceğiz. İlk yazıda fiyat/performans ve başlangıç seviyesi kriterlerini göz önünde bulundurarak bir tarama yapmıştık.

FPGA veya CPLD dediğimizde akla iki büyük firma gelmektedir. Bunlar Xilinx ve Altera firmalarıdır. Bu firmaların çiplerini kullanan kartlara baktığımızda hem kart ve hem programlayıcı bakımından en uygun fiyatları Altera’da görmekteyiz. Yalnız Xilinx, Altera’dan daha popüler olduğu için ve genelde eğitimlerde bu çipler kullanıldığından Xilinx kullanmak da gerekebilir. O yüzden önce Altera sonra da Xilinx’i ele alacağız. Şimdi Altera üzerinden yazımıza devam edelim

Altera’nın çiplerini kullanacaksak tüm çipler için USB Blaster adlı programlayıcı cihazı kullanmamız gerekir. Bu programlayıcı Aliexpress’de oldukça uygun fiyatlara bulunabilir. Programlayıcının da ucuz olması Altera’nın en büyük artılarındandır.

USB Blaster programlayıcısını 2.5-5 dolar arasında Aliexpress’den bulabilirsiniz. Eğer ucuz bir kart arıyorsak FPGA değil CPLD kartları tercih edebiliriz. CPLD teknolojisi itibariyle FPGA’ya göre basit olduğundan neredeyse bir mikrodenetleyici kartı fiyatına geliştirme kartlarını bulmamız mümkündür. Örneğin MAX II EPM240 entegresini kullanan bu kart 5.5 dolar civarındadır. Aynı zamanda bunlarda Flash hafıza olduğundan harici hafıza çipine de gerek yoktur.

Bu kart üzerinde prototiplerde bize gerekli olmayan elemanları barındırmadığı ve ufak boyutlu olduğu için projelere kolaylıkla entegre edilebilir yapıdadır. Eğer EPM240 entegresi bize yeterli gelmezse bu durumda MAX II ailesinin üst modellerine bakabiliriz.

EPM570 çipli geliştirme kartlarının 15-16 dolar civarında olduğunu görmekteyiz. Altera CPLD arasında daha üst seviye bir entegre kullanmak istersek EPM1270 çipli kartlara bakabiliriz. Fakat unutmayalım ki kapasite arttıkça fiyat ciddi oranda artmaktadır. EPM1270 geliştirme kartları 30 dolar olsa da modülleri ile beraber 60 dolara gelmektedir. Ayrıca ucuz EPM çiplerini de görsem de bunların taklit olduğunu söylememe gerek bile yok.

Xilinx geliştirme kartlarına baktığımızda ise uygun fiyatlı tek bir model görmekteyiz. Bu model XC9572XL entegresini kullanmakta ve fiyatı 9 dolar civarındadır.

Aliexpress’de CPLD ve FPGA kartları arasında elimizde pek fazla bir seçeneğin olmadığını ve ucuz kartlar haricindeki kartların almaya pek değer olmadığını görmekteyiz. Eğer daha iyi bir geliştirme kartı istiyorsak Avrupa menşeili sitelere bakabiliriz. Fakat bu durumda fiyat kat kat daha pahalı olacaktır.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

 

 

 

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.