STMStudio Nedir ? Nasıl Kullanılır?

ST firmasının ARM tabanlı mikrodenetleyicilerinin ve geliştirme kartlarının büyük bir çeşitliliğe sahip olmasının yanında firmanın yazılım desteğinden ve HAL kütüphanesinden bahsetmiştik. Bu yazılım desteğinin içinde STM32Cube, CubeMX, Atollic gibi ana programlar olsa da bunun yanında araç diyeceğimiz birkaç program da mevcuttur. Bunlardan biri STMStudio programı olup mikrodenetleyiciye ait değişkenlerin değerini görsel olarak görmemizi sağlar. Örneğin okuduğumuz bir ADC değerinin kendisini ve zamanla değişimini buradan görebiliriz. Yine hata ayıklayıcı olarak ST-LINK cihazını kullanan programın kullanımı oldukça basittir. Programı aşağıdaki bağlantıdan indirip kuruyoruz.

https://www.st.com/en/development-tools/stm-studio-stm32.html

Programı açtığımızda sol tarafta değişkenlerin olduğu tablo ve sağ tarafta da grafik yer alacaktır. Biz ise şu düğmeyi kullanarak öncelikle program dosyasını programa yüklüyoruz.

Sonrasında programımıza ait Debug klasöründe yer alan .elf uzantılı dosyayı seçiyoruz. Dosyayı seçtiğimizde kullanılan değişkenler karşımıza çıkacaktır.

 

Burada takip etmek istediğimiz değişkenleri seçebilir ya da hepsini seçmek istiyorsak “Select All” düğmesine tıklayabiliriz. Sonrasında ana program arayüzüne dönelim. Bunun için “Import” dedikten sonra “Close” ile ekranı kapatıyoruz.

Buradan örnek bir değişken olarak uwTick değişkenini sürükleyip sağ ekrana bırakıyoruz ve bu değişkenin bize gerçek zamanlı zaman/değer grafiği verilmiş oluyor.

Bu program hata ayıklama işinde işimize yarayacağa benziyor. Bahsetmediğimiz birçok özelliği olsa da temel özelliğini sizlere duyurmuş olduk. Programın kullanma kılavuzunu yine sayfasından indirip tüm özelliklerini görebilirsiniz. Bu programı şimdilik kullanmayacak olsak da bu programın varlığını bilmeniz iyi olur.

 

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.