STM32 HAL Kütüphanesi GPIO Sürücüsü Ayrıntılı İnceleme -2-

Bu yazıda HAL kütüphanesinin sürücüsüne ait geri kalan bilgiyi sizlere aktaracağız. Bunlar fonksiyonlar ve tanımları olup önceki makalede bir fonksiyonu ayrıntılı olarak incelemiştik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

HAL_GPIO_DeInit()

Bu fonksiyon tanımlanan bir GPIOx çevrebirimi yazmacına ait değerleri eski haline döndürmeye yarar.

Parametreleri GPIOx ve GPIO_Pin olup GPIO_Pin olarak tanım değerleri silinecek ayakları belirtiriz.Fonksiyonun örnek söz dizimi şu şekildedir.

HAL_GPIO_ReadPin()

Giriş olarak tanımlanan ayaktan dijital durum değerini okumaya yarar. Parametreleri GPIOx ve GPIO_Pin olup GPIO_PinState tipinde değer döndürür. Bu 1 ve 0 değeri olacaktır.  Fonksiyonun örnek söz dizimi şu şekildedir.

HAL_GPIO_WritePin()

Çıkış olarak tanımlanan bir ayaktan çıkış alınmasını sağlar. Yazacağımız parametreye göre ayak bir (1) veya sıfır (0) olacaktır. GPIOx, GPIO_Pin ve PinState adında üç ayrı parametre alıp bu parametrelerin tipleri kılavuzda belirtilmiştir. Fonksiyonun örnek söz dizimi şu şekildedir.

HAL_GPIO_TogglePin()

Bu fonksiyon açıp kapama yani toggle işlemini yapmaktadır. Eğer ayak bir (1) konumundaysa sıfır (0) yapar ve sıfır (0) konumunda ise bir (1) yapar. Bu fonksiyon yapısı aynı ReadPin ve WritePin fonksiyonları gibidir. Örnek söz dizimi şu şekildedir.

HAL_GPIO_LockPin()

Bu fonksiyon GPIO ayaklarının ayar yazmaçlarını kilitlemeye yarar. Böylelikle bir sonraki resete kadar ayarı değiştirme imkanımız olmaz ve sağlama alırız.

Fonksiyon diğer fonksiyonlar gibi GPIO port ve ayak parametresini almaktadır ve örnek söz dizimi şu şekildedir.

HAL_GPIO_EXTI_IRQHandler()

Bu fonksiyon dış kesme fonksiyonu olarak görev yapmaktadır. GPIO_Pin olarak argüman alır.

HAL_GPIO_EXTI_Callback()

Bu fonksiyon da dış kesme çizgi denetiminde görev almakta ve argüman olarak GPIO_Pin değerini almaktadır.

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.