Errata Nedir ? Errata Bilgisinin Önemi Nedir ?

Gömülü sistemler üzerinde çalışırken teknik veri kılavuzu, referans kılavuzu ve programlama kılavuzu gibi temel dokümanlardan faydalanırız. Ayrıca uygulama notu (Application Note) adı verilen tasarım ve programlama aşamasında bize yardımcı olarak dokümanlar da üretici tarafından sağlanmaktadır. Bu dokümanların fazlalığının yanında ayrıntılı ve açık olması da bir markayı tercihte önemli bir görev almaktadır. Bir mikrodenetleyicinin datasheeti anlaşılması zor ve yüzeysel ise bizim işimiz  zorlaşacaktır. AVR mikrodenetleyicilerin teknik veri kitapçığında örnek kodların bile yer aldığını görmekteyiz. Ayrıca mikrodenetleyiciye ait birimler oldukça anlaşılır bir dilde ve genişçe açıklanmıştır. Bunun yanında uygulama notları bakımından da oldukça zengindir. Fakat bunların yanında bir de Errata adını verdiğimiz mikrodenetleyicinin hatalarını içeren bir bölüm veya doküman mevcuttur.

Errata tasarım aşamasında yapılan hataları ve bu hataların nasıl telafi edileceğini kullancıya açıklar. Mikrodenetleyiciler silikon çip üzerine kurulduğundan tasarım aşamasında bazı hataların telafisi mümkün olmayabilir. O hatalı halde belki yüz binlerce entegre piyasaya sürülmüş olup normal bir cihaz gibi toplatılması veya değiştirilmesi de mümkün değildir. Bu yüzden bu hataları bilerek kullanmamız için üreticiler hataları bizlerle paylaşmaktadır. Bu hataların saptanmış ve yaygın hatalar olduğunu unutmamak gerekir. Teknolojik aletlerde ürün başına bile spesifik hatalar olması olasıdır. Bu karşılaşılan hatalar ise kullanıcı topluluğu arasında paylaşılmaktadır. Biz bunu değil üretici tarafından tanınan ve bildirilen yaygın hataları yazımıza alalım.

Atmega328P teknik veri kitapçığını açtığımızda Errata adında bir başlık görmekteyiz. Şimdi çözüm getirilmiş bir hatayı ele alalım.

Burada Analog MUX’un ACME biti bir yapıldığında kapanabileceğinden bahsedilmiş ve “Fix” başlığı altında MUX3 bitinin ACME biti bir yapılmadan önce sıfırlanması gerektiğinden bahsedilmiştir. Aynı şekilde TWI veri kurulun zamanının çok kısa olabileceğinden bahsedilmiş ve sonrasında TWDR ve TWCR arasına bekleme fonksiyonunun koyulması gerektiği söylenmiştir. Bazı hataların ise telafisi mümkün olmayabilir aşağıda bunun bir örneğini görmekteyiz.

32kHz osilatörün kararsızlığından bahsedilse de buna bir çözüm getirilememiştir. Bu hatanın var olduğunu bilmek programlamada karşımıza çıkacak sürprizlere karşı bizi temkinli kılar. Mikrodenetleyiciyi seçerken kararlılığın bizim için en önemli etkenlerden biri olduğunu biliyoruz. Bu kararlılığı öğrenmek için de Errata sayfalarının bize büyük yardımı dokunur. Ayrıca kullanıcı yorumlarını da göz ardı etmemek gerekir. AVR mikrodenetleyicileri basitliğinden dolayı kararlılığı oldukça yüksektir. Errata sayfasında sadece bunları görebildik. Örneğin STM32’nin errata sayfası onlarca sayfa tutmaktadır. Bu hataların olup olmamasından ziyade kayıt altına alınıp alınmadığı bizim için önemlidir. Bazı üreticiler bu hatalara “Aygıt Sınırlandırması” adını vermiştir. Eğer profesyonel anlamda çalışmak istiyorsak bu errata bilgisine de önem vermemiz gereklidir.

 

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

 

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.