Arduino’nun Anlatılmayan Hikayesi -2- Arduino’nun Doğuşu

Hernando Barragan tarafından yazılan orjinal adı “The Untold History of Arduino” olan metin üzerinden anlattığımız Arduino’nun anlatılmayan hikayesi yazı dizimize devam ediyoruz. Hatırlayacağınız üzere Barragan, Wiring fikrini ortayan atan kişi olmakla kalmamış Wiring platformunu da geliştirmiştir. Şimdi bakalım bu Arduino Wiring içinden nasıl ortaya çıkmış ve bunun üzerine ne katabilmiş hep beraber görelim. Yazının orjinal halini şuradan okuyabilirsiniz.

https://arduinohistory.github.io/

Geliştirmeye Devam

2004’ün güzünde Wiring fiziksel hesaplama için IDII’de kullanıldı. 22 öğrenci tarafından 11 başarılı proje ortaya koyuldu. Dört fakülte üyesi 4 haftalık proje yürüttü.

  • Massimo Banzi
  • Heather Martin
  • Yaniv Steiner
  • Reto Wettach

Bu hem öğrenciler tarafından hem de profesör ve okutmanlar tarafından büyük bir başarıya döndü. Bu proje Wiring platformun başarısını ortaya koydu.

Aşağıda kursun özeti vardır.

http://wiring.org.co/exhibition/images/brief.pdf

Kursta yapılan projeleri özetleyen kitapçığa da şuradan erişebilirsiniz.

http://wiring.org.co/exhibition/images/book01.pdf

Mayıs 2005’de Amerika’daki Advanced Circuits ile anlaştım ve 200 adet devre kartını IDII dışında bastırdım ve Kolombiya’da birleştirdim. Çeşitli okul ve üniversitelere kartları satmaya ve göndermeye başladım. 2005’in sonlarına doğru Wiring dünya çapında bir kullanıma sahipti.
(Çevirmenin notu: Tam da dünyaya açılacağı zaman kendisini kötü bir sürpriz bekliyordu. Birisi potansiyeli keşfetmişti. )

Arduino Nasıl Başladı ?

IDII ilk parti Wiring kartlarını ürettiğinde kart başına 50 dolara mal olmaktaydı. Bu dönemde kolombiyada kartları 60 dolardan satıyordum. Bu fiyat diğer kartlarla kıyaslanınca oldukça düşük olsa da yine de çoğu insan için yüksek bir miktardı.

2005’de Massimo Banzi, David Mellis (IDII öğrencisiydi o zaman) ve David Cuartielles Wiring ortamına, ortamda çalışmak üzere çok daha ucuz bir mikrodenetleyici (ATmega8) desteği ekledi. Wiring kaynak kodlarını kopyaladılar ve Arduino adında ayrı bir adda proje olarak yürüttüler. 

Arduino adında ayrı bir proje ortaya koymaya hiçbir gerek yoktu. ATmega8 desteği konusunda yardımcı olurdum ve destek verirdim ki öyle bir destekte bulunmayı da planlamıştım.

Wiring ve Arduino geliştirme aşamasında Nicholas Zambetti tarafından yapılan çalışmaları ortak olarak paylaştı. Bu süreç içerisinde Nicholas Arduino takımında çalışma kararı aldı.

Aynı süreç içerisinde Gianluca Martino Arduino takımına katıldı ve üretim ve donanım geliştirmede görev aldı. Maliyeti düşürmek için ATmega8 üzerine yapılan kartlarda yardımcı oldu.

Resim: https://arduinohistory.github.io/images/full/ArduinoPrototype1.jpg

(Çevirmen Notu: Yukarıda ilk Arduino prototipini görüyoruz. En ucuz denetleyicilerden biri olan ATmega8 üzerine seri port üzerinden çalışan ve maliyeti oldukça düşük olan bir kart olarak karşımıza çıkıyor. Muhtemelen Massimo Banzi tarafından tasarlanmış olduğunu kaydediyor yazar.)

Resim: https://arduinohistory.github.io/images/ArduinoExtremeV2.jpg

(Çevirmen Notu: Bu ise Arduino Extereme V2 adıyla çıkan USB destekli ikinci Arduino kartı. Burada başka birinin eli değdiği anlaşılıyor onun da Gialuca Martino olduğunu yazar kaydediyor.

Tom Igoe de Massimo Banzi tarafından IDII’ye davet ediliyor ve Arduino takımının bir parçası oluyor.

Bu güne kadar Arduino takımının neden benim Wiring kodlarımı kopyaladığını tam olarak anlayamadım. Ayrıca neden beraber çalışmak istemediklerini de çözemedim. Ben hiçbir zaman Arduino takımının üyesi olmak için onlara ricada bulunmadım.

Arduino takımının benim kodlarımı kopyalaması karşısında yaşadığım şaşkınlığın ardından yine de Wiring üzerinde çalışmaya devam ettim ve tüm geliştirmeleri yaptım. Bu geliştirmeler sonra yine Arduino’nun kaynak koduna eklendi. Ben bunu görmezden gelmeye çalışsam da onlar benim yaptığım her çalışmayı alıp kendilerine mal ediyordu. 

 

Yazının geri kalan kısımı bu süreci aydınlatan bilgileri verse de bizim için en önemli nokta bu aşamaya kadar olan kısımdır. Görüldüğü üzere Hernando Barragan Wiring fikrini ve temelini ortaya atıyor ve tam Wiring platformu kendini dünyaya tanıtacakken birden bire Wiring kaynak kodu kopyalanarak oluşturulan Arduino ortaya çıkıyor ve Wiring’in ilerlemesine mani oluyor. Arduino kartının tek özelliği ise en ucuz mikrodenetleyici  kullanılarak yapılan basit bir kart olması dolayısıyla Wiring geliştirme kartından ucuz olması oluyor.

Kaynakça,

The Untold History of Arduino, Hernando Barragan, https://arduinohistory.github.io/, Erişim Tarihi : 14.10.25

 

Kapak Resmi, https://arduinohistory.github.io/images/ArduinoExtremeV2.jpg

 

 

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

2 Responses

  1. Mustys dedi ki:

    Guzel site guzel emekler.takipteyiz.basarilar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.