Arduino Star OTTO Geliştirme Kartı İncelemesi

Öncelikle şunu belirtelim, yeni bir Arduino kartını veya piyasaya sürülmüş bir kartı incelemeyeceğiz. Tasarlanmış ve iptal edilmiş bir kartı tekrar incelemenin ne faydası olacağını düşünebilirsiniz. Bu bize Arduino’nun “felsefesini” ve ticari stratejisini gözler önüne serecek. Biz geliştiricilerin uzun zamandan beri anlatmaya çalıştığımız bazı gerçekler karşısında Arduino medya gücünü kullanarak bilgisiz güruhu yönlendirmesini iyi bilmektedir.

Önceki makalemde bahsettiğim üzere Arduino’nun 32-bit hamlesi tamamen ticari odaklı olup hiçbir şekilde gelecek vaad etmemektedir. Due kartını incelediğim ve işin bu boyutundan bahsettiğim makaleye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.lojikprob.com/embedded/arduino-due-gelistirme-karti-ayrintili-inceleme/

Bu yazıda inceleyeceğimiz Arduino Star OTTO kartı ise bir maker fuarında tanıtılıp ondan sonra da bilemediğimiz bir sebeple iptal edilmiş bir projedir. Bu projeyi incelememin nedeni ise yukarıda bahsettiğim makalede yazdıklarımı doğrular nitelikte olmasıdır. Şimdi kartın resmi ve bize verilen bilgilerden yola çıkarak incelemeye başlayalım.


Kartın üzerinde neredeyse kartı dolduracak kadar büyük olan ve hemen göze çarpan STM32F469BIT6 mikrodenetleyicisini görmekteyiz. Bu kadar ufak bir karta bu kadar büyük bir mikrodenetleyici koymanın ne gereği olacağını düşünebilirsiniz. Bu düşüncenizde tamamen haklısınız çünkü kartın genel özelliklerini incelediğimizde bunun büyük ihtimalle görsellik için yapıldığını görüyoruz. Bilgisiz kullanıcıların kartı satın alacakları zaman teknik özelliklerden çok görselliğe bakması kaçınılmazdır. Mega kartının üstüne 32-bit 144-pin mikrodenetleyici koymaktan ibaret olan DUE’nin farkının da daha büyük kılıftaki işlemciye sahip olan bir kart olmaktan öte olmadığını söyleyebiliriz. Özelliklerinin hiçbirini kullanamadıktan sonra 32-bit mikrodenetleyici ancak süs niyetine o karta koyulabilir. Burada da 208-pin LQFP kılıfta bir mikrodenetleyici görmekteyiz. 208 ayaklı bir mikrodenetleyicinin pek çok ayağını bu kartta kullanamayacağımız ortadadır. Ses jackı ve wi-fi modülü olsa da biz mikrodenetleyici geliştirme kartı yönünden buna bakmaktayız.

Bu kartın öngörülen fiyatı 54 dolar olup Mega ve Due kartlarından çok daha pahalıdır. Bu kart çıksaydı Due’de olduğu gibi yine Arduino firmware (fonksiyon ve temel kütüphaneleri) kullanarak programlayacaktık. STM32’nin halihazırda ücretsiz olarak sunduğu HAL kütüphanesi, donanım sürücüleri ve middleware (orta seviye yazılım) dururken digitalWrite(), analogRead() vb. ile geliştiricilik yaptığımızı iddia edemeyiz.  İşin kolay yönü için zaten üretici firma “eksiksiz” ve “kararlı” nitelikte olan kütüphaneleri bize vermektedir. Bu durumda Arduino’nun donanım olarak bir yenilik getirme ihtimalini düşünsek de kartın yapısına baktığımızda mikrodenetleyicinin çoğu özelliğini donanım kısıtlamasından dolayı kullanamıyoruz. Arduino’da program yazarken zaten donanımı yazılım ile kısıtlıyorduk. Şimdi donanım hem yazılım hem de donanım ile kısıtlanıyor. Kısacası bu kart ile yapacağımız şeylerin seviyesi Uno kartı ile yapacağımız şeylerin seviyesinden çok da uzak değildir.

Resimde Star OTTO’nun teknik bilgilerinin olduğu sayfayı görmekteyiz. Wifi modülünün ESP8266 olduğunu öğreniyoruz. ESP8266’yı çok uygun fiyatlara alıp UNO kartında da kullanmamız mümkündür. ESP8266’yı ayrı bir ünite olarak değerlendirdiğimiz için diğer özelliklerini gözardı edelim.

Saat hızının 180MHz olduğunu görmekteyiz. Fakat bu 180MHz bizi yanıltmamalı. Çünkü Due kartında 84MHz’de çalıştığı söylenen bir mikrodenetleyicinin giriş ve çıkış hızının Uno’dan çok da fazla olmadığını görmüştük.  Cortex M4 tabanlı olması ve STM32 mimarisi üzerine yapılması kartı Due’den oldukça farklı bir konuma koymaktadır. Bu konumda DUE için yazılan kütüphaneler bile uyumsuzluk ortaya çıkarabilir. UNO’da AVR mimarisi üzerine yazılmış binlerce kütüphaneyi rahat rahat kullanırken aynı kütüphaneleri bu kartta ve diğer 32-bit sistemlerde kullanmamız pek mümkün olmayabilir. Kısacası pahalı bir kart sorunsuz bir geliştirme ortamı olarak bir geri dönmüyor.

Bahsedeceğimiz birkaç nokta kalsa da pek fazla dikkate değer bir konu olmadığından bu kadarıyla yetinmemiz kafidir. Anlayana sivri sinek saz demişler. 🙂

Bundan sonraki makalelerimde STM32 geliştirme kartlarını incelemeye başlayacağım. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

 

UYARI!!

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

1 Response

  1. Atilla Filiz dedi ki:

    Yazık, mimari olarak potansiyeli büyük olmakla beraber Arduino’nun elinden hakkını verecek bir 32-bit platform çıkması pek mümkün gözükmüyor. Audio, Wi-Fi ve USB özelliklerini birleştiren bir mikrodenetçi platformu görmek güzel olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.