Arduino Nano Every Ayrıntılı İncelemesi

Bu yazımda Arduino’nun yeni geliştirme kartı olan ATmega4809 mikrodenetleyicili “Nano Every” kartını inceleyeceğim. Normalde Arduino kartlarını incelemekten pek haz etmesem de Arduino’nun tekrar 8-bit kartlara dönmesi ve eski kartlarına benzer bir kart çıkarması karşısında fikirlerimi beyan etmek üzere bu yazıyı kaleme alıyorum. Bildiğiniz gibi ben reklam metninin tercümesini yaparak, başkalarının fikrini toplayarak blog yazan birisi değilim o yüzden olumlu yanları kadar olumsuz yanlarını da başkaları söylemediği için ben vurgulayarak belirtiyorum.

Karta baktığımda öncelikle “Arduino nereye gidiyor?” diye kendime sordum. Arduino’nun en başarılı kartları hiç tartışmasız ilk çıkardıkları Uno, Mega, Nano ve türevi 8-bit kartlardı. Sonrasında Arduino gelişen teknolojiye uyum sağlamak adına 32-bit kartlar çıkarmaya başladı ki bu aynı Şahin arabaya Ferrari kaportası geçirmekten öte bir şey değildi. 32-bit bir mikrodenetleyiciyi 8-bit’e göre yazılmış kütüphanelere göre programlıyordunuz ve performans olarak 8-bit Arduino performansı kadar performans alabiliyordunuz. Bunu önceden yazdığım Due kartı incelememde sizlere anlatmıştım. Haliyle bir heves 32-bit Arduino kartlarını alan maker kitlesi bu kartlarla pek de bir şey yapılmayacağını anlayınca kartı koleksiyon nesnesi olarak bir köşeye koydu.

Sonrasında ise fiyaskonun daha büyük bir boyutu olan Intel ile beraber üretilen kartlar piyasaya çıktı. Üzerinde Atom işlemci bulunan x86 mimarisindeki kartları Arduino fonksiyonları ile programlıyordunuz!. Sonuçta o kartları alanlar da led yakıp söndürmekten öte gidemedi ve o kartlar da piyasadan çekildi.

Ardunio kendini ilerletmek yerine pahalı oyuncakları piyasaya sürüp sonra da kısa süre sonra piyasadan çekip kullanıcı kitlesini ortada bırakmakla meşhurken bu sefer en başarılı olan 8-bit serisine yönelik bir kart ürettiğini görmekteyiz. Elbette bu olumlu bir gelişme ve önce bizde de olumlu bir izlenim uyandırdı. Çünkü biz işe yaramayan pahalı kartları değil teknolojiye ayak uyduran tam kapsamlı geliştirme kartlarını beklemekteyiz. Bu kart da bunun için Microchip’in yeni AVR mikrodenetleyici serisinden bir modeli kullanmakta.

Karta baktığımızda Nano kartından boyut ve biçim olarak farklı olmadığını görüyoruz. Yalnız üzerinde FTDI USB-TTL çevirici yerine Microchip’in SAMD11 ARM tabanlı mikrodenetleyicisi kullanılmış. Bu ARM tabanlı mikrodenetleyici sadece USB-UART iletişim çevirimini sağlamakta. Böyle basit bir görev için çevirici entegreler de kullanılabilir miydi diye kendi kendimize sorsak da kartın fiyatının 9.90 dolar olması bunu ucuza mal ettiklerini gösteriyor. Bu çeviricinin bir özelliği de Arduino’ya özel olması ve çinlilerin taklit etmesinin önüne geçilmesi elbette.

Kartın en önemli eksilerinden biri ise 28-pin 328p kılıfına göre hazırlanmış Nano kartı üzerine 48-pin kılıftaki bir entegrenin koyulması gibi görünüyor. Bu pek çok ayağı kullanamayacağımız anlamına geliyor. Halbuki yeni bir kart ile STM32 Blue Pill gibi 40-pin DIP uyumlu bir kart piyasaya sürselerdi oldukça kullanışlı olacaktı. Ayaklarının tamamını kullanamadığımız bir mikrodenetleyici geliştirme kartında mikrodenetleyici üzerinde nasıl tam anlamıyla bir geliştirme yapabiliriz? Eğer Nano Every kartı aşağıdaki kart gibi olsaydı çok daha güzel olacaktı.

Kaynak kodunu inceleyip size anlatmak için Arduino IDE üzerinden kartın paketini indirip kurdum. Bunu klasik dosya yolunda değil C:\Users\KullanıcıAdı\AppData\Local\Arduino15\packages\arduino\hardware yolunda görüyoruz. Burada öncelikle bootloader kısmına bakmak istedim çünkü Arduino sitesinin sayfasında sadece şematik dosyaları bulunmakta.

Burada sadece ATmega4809 entegresi için yer alan ön yükleyici dosyasını açık bir şekilde görebiliyoruz. Yalnız üzerinde bulunan SAM11D çevirici entegrenin kodunu hiçbir yerde bulamadık. Bu kapalı kaynak bir USB-TTL çevirici anlamına gelmekte. Bu yüzden bu kartın klonunun üretilmesinde sıkıntı olacağını düşünmekteyiz. Arduino açıık kaynak üzerinden reklam yapsa da açık kaynak felsefesini Uno, Nano, Mega gibi kartlarla sınırlı tuttuğunu görüyoruz. Kaynak kodunu incelediğimizde genel olarak Wiring’e ait klasik dosyalar yer alsa da Uno ve Nano uyumluluğu için yazılmış bazı dosyalara rastladık.

Kartın Nano’ya göre bir eksiği de üzerinde ICSP konnektörünün bulunmaması. Bu yüzden biz Arduino’da değil de AVR üzerinde geliştirme yapmak istersek AVR programlayıcısını kolayca bağlayacağımız bir yuva karşımıza çıkmayacak. Kartın esnekliği konusunda olumsuz bir gelişme olarak bunu da sayabiliriz.

ATmega4809 mikrodenetleyicisi her ne kadar güzel bir mikrodenetleyici olarak karşımıza çıksa da ben bu mikrodenetleyici üzerinde uygulama yapmak istesem bu kartı tercih etmezdim. Yukarıda söylediğim gibi kartın tüm ayaklarına erişim sağlanabilecek, kapalı kaynak olmayan ve Arduino’ya bağlanmadan rahatça kullanabileceğimiz bir kart olsaydı kart Nano’nun yerini alabilecek bir potansiyele sahipti. Fakat ticari kaygılardan dolayı piyasaya sürülen yeni kartların Arduino’nun açık kaynak felsefesiyle çıkardığı kartların yerini alamayacağını uzun süre müşahede edeceğiz gibi görünüyor.

 

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.