Dijital Elektronik -10- Multiplexer (Çoklayıcı)

Multiplexer (MUX) aynı zamanda veri seçici olarak da adlandırılmaktadır. Mantık kapılarının birleşiminden meydana gelen bu devre birden fazla giriş hattına ve bir çıkış hattına sahiptir. Seçim hatları ise birden fazla olup devreye göre değişmektedir. Çoklayıcı entegreler tek bir hat üzerinde birden fazla giriş olmasını sağlamaktadır. Böylelikle tek hat üzerinden pek çok kanalın sinyalini iletme imkanımız olur. Basit bir çoklayıcı yapısı şu şekildedir.

Bunu piyasada bulunan komütatörler ile de yapmamız mümkündür. Seçim ayağı belli bir ayağı seçer ve bunu Q adlı çıkışa bağlar. Bunu mekanik olarak değil de dijital olarak yapmak istediğimizde şöyle bir devre kurarız.

Burada I0 ve I1 olarak adlandırılan iki adet giriş bulunmaktadır. A ise seçim ayağı olup 1 ve 0 olma durumuna göre bu ikisinden birini seçip Q çıkışına iletmektedir. Doğruluk tablosunu sağ tarafta görebilirsiniz. Şimdi 4 kanallı bir çoklayıcının şemasına bakalım.

Bu devrede A, B, C ve D girişleri herhangi bir hatta bağlı olabilir. Biz okumayı bu girişlerden değil Q çıkışından yaparız. Elimizde 4 adet ayak olduğuna göre iki bitlik bir seçim ayağına ihtiyacımız vardır. a ve b girişlerine uygulanan 00, 01, 10 ve 11 değerleri ile A, B, C ve D ayakları Q çıkışına bağlanmaktadır. Dijital devrelerde çoklayıcı sembolünü aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

Konumuz basit olduğu için bu kadarıyla yetinelim. Dijital elektronikte ele almamız gereken konu olarak flip-flop ve bununla alakalı aygıtlar kaldı. Onları anlattıktan sonra zamanı geldiğinde önemli konuları anlatarak dijital elektronik serimizi devam ettireceğiz.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

1 Response

  1. Anonim dedi ki:

    Bu serinin devamı ne zaman gelecek acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.