Kitap Projelerim ve Son Gelişmeler

Bir süredir siteme yeni makale yazmadığımı görmüş olmalısınız. Bu site gömülü sistemler merkezli olmak üzere elektronik ve bilgisayar bilimlerine dair çeşitli konuları ele alsa da ben artık çalışmalarımı gömülü sistemleri merkez almadan devam ettirme kararı aldım. Burada gömülü sistemleri bıraktığım gibi bir izlenim olmasın. Bu yıl hem bilgisayar programcılığı hem de elektronik teknikerliği programlarına kayıt olarak iki alanda da diploma sahibi olmayı düşünüyorum. Ama ilerisi için artık daha fazla yazılım ağırlıklı çalışacağım. Şu an profesyonel olarak full-stack web developer olma kararı aldım ve artık profesyonel anlamda bu alanda çalışacağım. Elektronik ve gömülü sistemler ise buna paralel gidecek, genelde amatör bir ruhla gömülü sistemler ve elektronik üzerinde çalışacak olsam da ilerisi için web teknolojileri ve gömülü sistemlerin beraber kullanıldığı projeleri de düşünmekteyim. Şu an iş imkanları ve ilerleyebilmek adına web teknolojileri oldukça cazip görünmekte. Şu an kendi çabalarımla bu mesleği öğrenirken aynı zamanda eğitime de önem verip bu alanda diploma almaya bakıyorum.

Her ne kadar bir maddi bir kazanç gözetmesem de yazarlığı da aynı bir meslek ciddiyetinde sürdürmeyi düşünüyorum. Yazarlıkta bu kadar emek sarf edip, bu kadar tecrübe edinip para getirmiyor diye bırakmanın bir anlamı olmaz. Türkiyede bu alanda gerçekten başarılı iş koyabilen yazarların sayısı oldukça az. Yalnız artık yazarlıkta ustalık eserlerini ortaya koymak gerektiğini ve bunun da sağda solda makale yazarak veya Facebook grubunda gönderi paylaşarak olmayacağını biliyorum. Bunun için basılacak, kitapçıda satılacak ve derste okutulacak nitelikte kitaplar ortaya koymak gerek. Böyle kitapları ortaya koymak için de oldukça disiplinli ve ciddi bir şekilde çalışmak gerekiyor. Ben de artık sosyal medyada paylaşım yapmaktan, blog makaleleri yazmaktan ziyade ders kitabı olabilecek nitelikte kitapları yazmayı hedefliyorum. Bu sayede yazarlıkta ilerlemem mümkün olacak. Bir müddet sonra yerimde saydığımı hissettim gibi geldi bu şekilde.

Okurlarımdan ve takipçilerden biraz ayrı kalacağımı söylemeliyim. Önümde 2 yıllık bir eğitim ve meslek öğrenme süreci var ve bu 2 yıl içerisinde yazarlıkta da ustalık eserlerimi ortaya koymayı düşünüyorum. Yani bu bahsettiğim kitapları 2-3 yıl içerisinde yazacağım ama bu süreçte de diğer yazı faaliyetlerine biraz ara vereceğim. Şimdi kitap projelerinden bahsedeyim ve şimdiden yazacağım kitaplardan haberdar olun.

Elektronik alanında kitaplar

Elektronik ve bilgisayar donanımı hakkında yazacaklarım daha fazla olsa da işin donanım tarafından çok yazılım tarafına kaydığım için donanım tarafına o kadar zaman harcamak istemiyorum. Her ne kadar donanım hakkında kendimi geliştirsem de bu alanda bir kitap yazmak için baştan araştırma, çalışma ve okuma yapmak gerekiyor. Aşağıdaki iki kitabı elektronik ve bilgisayar donanımına ayırdığım az bir zaman dilimi içerisinde yazmayı düşünüyorum. Bu kitapların çıkıp çıkmaması ne kadar zaman bulacağıma bağlı.

Analog Devre Elemanları

Bu kitabın ilk bölümünü yazdım ama sonra devamını getirmeye pek emek ve zaman harcayamadım. Dirençleri konu aldığım ilk bölümü siteden okuyabilirsiniz. Geri kalan kısmını ise elektronik bölümünde okurken derslerle paralel şekilde tamamlamayı düşünüyorum. Analog elektronik çok uzman olduğum bir alan değil. Bu alanda kendimi geliştirdikten sonra yazmanın daha doğru olacağını düşündüm. Bu kitabı yazmaya belki devam etmeyebilirim ama ilk bölümden oldukça faydalı bir eser ortaya çıktığını gördüm. Bu kitabı yazarken kaynak olarak 17 farklı İngilizce kitabı seçmiş ve sürekli araştırma yaparak püf noktalarıyla bütün bilgileri aktarmayı hedeflemiştim.

Uygulamalı Dijital Elektronik

Bu kitap diğer klasik dijital elektronik kitaplarından farklı olarak bolca uygulama ve güncel bilgi ile dolu olacak. Artık bir elektronik devre dediğimizde mikrodenetleyici ve buna bağlı olan bolca dijital entegreyi görmekteyiz. Mikrodenetleyici eğitim kitapları mikrodenetleyici merkezli konuyu anlatıp bu aygıtlara yeterli ağırlığı vermemekte. Dijital elektronik kitapları ise teorik ağırlıklı bilgi verip en fazla 70’lerden kalma klasik 74 serisi entegrelerden bahsetmekte. Ben günümüzde bu temel entegrelerin nerede ve nasıl kullanıldığından bahsetmenin yanı sıra son yıllarda günü kurtaracak pek çok dijital entegrelerden ve bunların kullanımından da bahsedeceğim. Bu yönüyle oldukça orjinal bir kitap olacak ve size hem eğitimde hem de çalışırken doğrudan sonuca götürecek bilgiyi verecek.

Yazılım alanında kitaplar

Yazılım alanında yazdığım kitaplar benim çalışma alanımla alakasız olmayacak ve öğrenme sürecine paralel gidecektir. İşin yazılım tarafı bana daha kolay geldiği için bu alanda yazabileceğim kitapların sayısı da fazla olacak. Bu kadar çok kitabı yazmak bazılarında pek mümkün görünmese de ben bildiğim konuda, taze bilgilerle yazacağım aynı zamanda da hızlı bir yazar olduğum için 2-3 yıl içerisinde 5-6 kitap yazmayı gayet mümkün görmekteyim.

İleri Seviye Javascript

Sanırım ilk yazacağım kitabın konusu bu olacak. Web teknolojilerinde ilerlerken karşımıza çıkan ilk dillerden biri Javascript olmakta. Ben işin temeline daha önem verdiğim için bu temel teknolojilerden biri olan Javascript’i öğrenmeye daha çok ağırlık vereceğim. Kitabın amacı Javascript dilini en ileri ve en ayrıntılı şekilde uygulamalarla beraber öğretmek olacak. Burada frameworkler ile kafa karıştırmadan salt Javascript ile neler yapılabileceğini ortaya koyacağım. Web teknolojilerine yeni başlayanların karşısına çıkan ilk programlama dili olduğundan programlama dili paradigmaları, algoritmalar ve veri yapıları gibi konularda biraz da teorik bilgi verebilirim.

Python ile Bilgisayar Bilimlerine Giriş

Python hakkında yazılmış İngilizce kitapların neredeyse tamamını inceledim. Bu noktada İngilizce kitaplar arasında da benzer bir formatı göremediğim bir formatta kitap yazma kararı aldım. İngilizce kitaplarda bulamayacağınız bilgileri verme iddiasını taşıyamasam da (bu da pek mümkün değil) belki 7-8 kitaptaki önemli bilgileri bir kitapta bulabileceğiniz bir kitap yazmayı düşünüyorum. Böyle bir kitap yazma fikrine Brookshear ve Braylow’un “Computer Science an Overview” kitabı ve buna benzer bilgisayar bilimlerine giriş kitaplarını okurken yaşadığım bir eksiğin de katkısının olduğunu söyleyebilirim. Orada bilgisayar bilimlerine geniş bir perspektiften bakarken pek çok teorik konuyu okuyorduk ama bunu öğrenci uygulamaya kolay kolay dökemiyordu. Kitaplarda yeterli kod örnekleri yoktu.
Python dili bilgisayar bilimlerinin hemen her alanında etkin bir şekilde kullanılmakta. Bilgisayarlı görü, resim işleme, bilgisayar grafikleri, doğal dil işleme, makine öğrenmesi, algoritmalar ve veri yapıları, yapay sinir ağları, veri bilimi, veri görselleştirme gibi pek çoğu lisans progrmında ders adı olan konularda kolayca uygulama yapılıyor. Benim Python ile bilgisayar bilimlerine giriş konusunda yazacağım kitap da bilgisayar bilimlerinde büyük resmi görmenin yanı sıra her biri için de uygulama yaparak bu alanlara ilk adımı atmanızda yardımcı olacak. Bu kitap pek çok konuyu ele aldığı için ayrıntıdan uzak olsa da işin mantığını başta anlatmaya çalışacağım.

Python ile Web Programlama

Yazmayı düşündüğüm kitaplardan biri de bu konuyu ele alacak. Normalde Türkiye’de işin back-end tarafında genelde PHP kullanılmakta ve Türkiye’de hakkında en fazla kitap yazılan teknolojilerden biridir kendisi. Ben PHP’yi lisede biraz görsem de hiç sevdiğim bir dil olmadı ve dünyadaki yazılım camiasında da popülerliğini gittikçe yitirmekte. Artık PHP öğrenmeyi tavsiye bile etmiyorlar. Ben Node.js ve Python seçenekleri arasında Python’da karar kıldım. Python için Django ve Flask olmak üzere iki büyük framework var. Bunun yanında kitapta diğer alternatif frameworklere de yer vermeyi düşünüyorum. Kitap kuru bir referans kitabı olmak veya basit örneklerin bir araya getirildiği bir kitap olmak yerine iş yaptıracak bir nitelikte kitap olacak.

Bilgisayar Ağları ve İnternet

Bu kitap daha çok teorik olmakla beraber bir geliştiricinin gözünden meseleyi anlatacak. Web teknolojilerine başlarken karşıma HTTP ve TCP/IP çıktı ve bu konunun koca bir kitabı dolduracak kadar geniş olduğunu gördüm. Üstelik pek çok öğrenci de bilgisayar ağlarını derste anlamakta zorluk çekmekte. Bu konu hakkında çok geniş kapsamlı olmasa da konunun özünü açıklayan bir kitap yazmayı düşünüyorum.

Yazılımcılığa başlıyorum

Yazılım gruplarında çoğunlukla genç kardeşlerimiz yazılımcı olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim, neleri öğrenmeliyim tarzında pek çok soru sormakta. Ne yazık ki yeterli rehberliğin de yapılamadığını görmekteyim. Instagram’da rastgele gezerken karşıma çıkan bu tarz bir kitabın birkaç örnek sayfasını incelediğimde Google’a yazmakla hemen bulunacak bilgilerle internetten copy-paste kod örneklerinden ibaret bir kitap olduğunu gözlemledim. Bu kitap buralarda pek duyulmasa da Instagram’ın genç kitlesine gayet iyi pazarlanmaktadır. Kitabın yazarının 20 yıllık yazılım tecrübesiyle böyle bir kitap yazması oldukça şaşırttı açıkcası. Ben yazacağım kitapta en önemli bilgileri, kıymetli tecrübeleri sohbet tarzında bir üslupla aktarmayı düşünüyorum. Pek çok yerde kimse kimsenin yazılımcı olmasını ve para kazanmasını istemediği için işe yaramayacak 3-5 örnek verip bırakıyorlar. Bu zihniyete sahip insanların kitap yazmasını ve yazdıkları kitapta da bu yolu benimsemelerini de hayretle izliyorum.
Yazmayı düşündüğüm kitap işin özünü öğretmeye yönelik olduğu gibi okuyan öğrencinin profesyonel anlamda yazılım uzmanı olma yolunda büyük bir adım atmasına yardımcı olacak. Bunun yanında çoğu programcılık eğitiminde yeterince verilmeyen ama gerekli olan programlama paradigmaları ve bilgisayar bilimlerine dair teorik bilgilere de yer vereceğim. Bunun yanında etkili bir şekilde bilgisayar ve internet kullanımını ele almayı düşünüyorum. Çünkü yeni başlayanların programlama dili öğrenmesinden önce bilgisayarı güzel kullanmayı öğrenmeleri gerekiyor. Bir yönden yazdığım “Gömülü sistem rehberi” kitapçığına benzeyeceğini söyleyebilirim. Ama daha önce bahsettiğim kitap projeleri gibi bu kitap da artık benim ustalık eserim olacak ve kalite noktasında bu yüzden en üst seviyeyi hedefleyeceğim. Şu ana kadarki çalışmalarımda kaliteyi biraz gözardı edebiliyordum, hatta çoğu zaman yazdığımı hiç kontrol etmeden yayınlıyordum. Artık ne kadar mizanpaj ve editörlükten çok anlamasam da içerik kalitesi noktasında İngilizce kitaplardan geri kalmamaya çalışacağım.
Bu arada büyük çaplı olmasa da ufak çaplı web programcılığında kullanılan frameworklerle ilgili (React, Bootstrap) bir kitap yazabilirim. Şartlara göre farklı bir konuda kitap yazmak da oldukça cazip gelebilir. Ama yukarıdaki kitapların planlamasını iyi yaptım ve üzerinde iyice düşündüm. Bu kitapları oldukça ciddiye alarak yazmayı hedefliyorum.

Bu yüzden bir süre Türkçe internetten uzak kalacağım. Kitapları yazmaya bile zor zaman ayırırken zamanımı daha verimli kullanmak istiyorum. Bana yine mail üzerinden ulaşabilirsiniz ama çok kafa yoracak sorular sormayın. Yeni çalışmalarımla kısa sürede geri döneceğim. Görüşmek üzere. 🙂

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

2 Responses

  1. fatih dedi ki:

    İyi çalışmalar güzel adam

  2. alperen özalp dedi ki:

    Ben lise 10. sınıf öğrencisiyim ve benim görüşüm eğer yeterli ve özverili bir şekilde çalışırsam üniversiteden mezun olmuş çoğu öğrenciden iyi bir bilgiye geleceğimi düşünüyorum tabiki üniversitede adam akıllı oturup bunları sadece ders olarak görmeyen ve cidden çalışan kişilerden bahsetmiyorum puanım bilgisayar mühendisliğine yetiyor yada bilgisayar mühendisliği havalı vs sebeplerden seçmiş ve çokta emek harcamayan öğrencilerden bahsediyorum ve bu öğrenciler sayesinde güzel paralar kazanabiliyorum onların ödevlerini yaparak ve bu yolda bi noktada B1+ seviyesine getirdiğim ingilizcem eğer bir sözlük kullanırsam ihtiyacım olan bilgileri anlayacak kadar yetiyiyor ve bu ingilizcem gün geçtikçe ilerliyor. Ama buna alternatif olarak burda o kadar fazla cidden kaliteli ve açıklayıcı içerik varki size ne kadar minnettar olsam azdır size ve özellikle lisemizdeki teknolojik klübünde robotik yarışmalara,teknofeste katılıyoruz ve klübe yeni gelen arkadaşlara rahatlıkla sizin kaynaklarınızı gösterek ordan rahatça öğrenebilirsin diyebiliyoruz.Size çok teşekkür ediyorum ve kitaplarınızı 4 gözle bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.