Temel C Programlama -10- Basit Program Örnekleri – 2

Bu başlıkta basit program örnekleri arasından iki örneğe yer vereceğiz ve sonrasında basit programları incelediğimiz konuyu bitireceğiz ve temel bilgilere devam edeceğiz. Bu basit örnekleri alıştırma olarak düşünebilirsiniz. Biz genel olarak konuları örnekler içerisinde değil kategoriler halinde vereceğiz ve aynı zamanda bu sizin için bir referans olacak.

İsim Girme ve Bunu Ekranda Gösterme

Bu program önceki örnekte olduğu gibi klavyeden bir değer alır ve bunu ekranda yazdırır. Fakat önceden sayı girsek de bu sefer bir isim girmek istiyoruz ve isim değerini int ile tanımladığımız tam sayı değişkenine aktarmamız mümkün değil. O yüzden isim için bir “karakter dizisi” tanımlarız ve buna değer aktarırız. Önce programı yazalım ve denedikten sonra nasıl çalıştığını inceleyelim.

Program çalıştıktan sonra ekran görüntüsü şu şekilde olabilir.

Bizim “YilanSerdar” değerini aktardığımız değişken bir karakter dizisi olmak zorundadır. Çünkü karakter değişkeni tek bir harf değeri içerisinde bulundurabilir. O halde sıra halinde bu karakter değişkenlerinden belli bir miktar lazımdır. Bunun için şu komutu kullandık.

char karakter_dizisi[20] = “”;

Burada karakter_dizisi adında ve 20 karakter uzunluğunda bir karakter dizisi tanımladık. Bunu tanımladığımız dizinin değerleri “YilanSerdar” değerini harf harf sırasıyla içerisine aktaracaktır. Dizileri anlattığımız kısımda daha ayrıntılı olarak bunu sizlere açıklayacağız.

scanf (“%s”, karakter_dizisi);

Burada ilginç nokta önceden scanf’de bir değer okuyup bunu da bir değişkene aktarmak istediğimizde değişkenin değerini değil adresini adres gösterme operatörüyle (&) aktarmamız gerekiyordu. Burada ise değer doğrudan aktarılmaktadır. Bu C dilinin bir özelliği olup karakter_dizisi değerinin dizinin ilk elemanını gösteren adres değeri olmasından kaynaklanır. Erişim operatörü yani [] arasına yazdığımız sayılarla bu dizinin elemanlarına erişiriz fakat dizinin kendisini yazdığımızda ilk elemanın adresine erişiriz. Bu durumda scanf için adres operatörü kullanmaya gerek kalmayacaktır. scanf fonksiyonunda format bölümüne %s yazıyoruz. Çünkü karakter dizisinde formatlanacağını belirtiyoruz.

İki Sayıyı Toplama ve Ekranda Yazdırma

Bu program programlama işlemini biraz daha gerçek anlamıyla yaptığımız programlardan biridir. Çünkü programlama sadece bir yerden veri okuma ve bir yere veri yazmaktan ibaret değildir. Veriyi işlemek de gereklidir. Veri işlemeden de programcılığın pek bir anlamı kalmaz. O yüzden en temel veri işleme yollarından biri olan toplama işlemini sizlere göstereceğiz.

Programın muhtemel çıktısı şu şekilde olabilir.

Bu programı incelediğimizde önceki örneklerde gördüğümüzden çok farklı bir komut olmadığını görüyoruz. Şu iki noktada farklılığı görmemiz mümkün. Öncelikle değişken tanımlarken araya virgül koyarak değişken tanımladık.  int sayi1, sayi2, sonuc; komutunda olduğu gibi birden fazla değişken tanımlamak için kolay yol aralarına virgül koymaktır. İkinci komutumuz ise  sonuc = sayi1 + sayi2; komutudur. scanf ile klavyeden girdiğimiz değeleri sayi1 ve sayi2 değişkenlerine atadık ve bu iki değişkenin değerlerini toplayarak üçüncü değişkene sonucu atıp bunu da ekranda yazdıracağız. Öncelikle C dilinde aritmetik işlemlerin operatörlerle yapıldığını söyleyelim. Yani Assembly dilinde olduğu gibi her işlem için bir komut yoktur onun yerine matematikte kullandığımız operatörler kullanılır. Örneğin Assembly’de ADD komutu yerine burada + operatörü görev yapmaktadır. sayi1 + sayi2 dediğimizde ise iki değişkenin değeri toplanır ve ortada bir sonuç kalır. Bu ortada kalan değeri bir yere atamak lazımdır. Bunu da atama operatörü olan “=” ile yaparız. Atama operatörü her zaman sağdan sola doğru işlemektedir. Burada sayi1 ve sayi2 değerleri işlem sonrasında herhangi bir değişikliğe uğramaz. Değişikliğe uğrayan atama operatörünün solundaki sonuc değişkenidir. Toplama işleminin en sonunda elde edilen değer sonuc değişkenine aktarılarak komut işletilmiş olur.

Bu üç örneğin ardından C programlarının temel yapısını öğrendiniz ve artık ileride anlatacağımız konulara hazırlanmış oldunuz. Benim için de en zor kısmı başlangıç kısmıydı. Artık devam eden konularda daha rahat ilerleyeceğiz.

Bizi Facebook grubumuzda takip etmeyi unutmayın. Bilgili ve öğrenmeye hevesli bir topluluk oluşturmak istiyoruz.

https://www.facebook.com/groups/1233336523490761/

UYARI!!

 

 

Gökhan Dökmetaş

"Arduino Eğitim Kitabı" ve "Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti" kitaplarının yazarı. Başkent Teknoloji ve Dedektör Merkezi'nde Ar-ge Sorumlusu. Araştırmacı-Yazar.

You may also like...

2 Responses

  1. Zehra dedi ki:

    Merhaba Hocam, öncelikle emeğinize sağlık. Bir sorum var.
    scanf (“%i”, &sayi1,&sayi2); olarak bu komutu tek satırda yazmak mümkün mü?
    İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.