Masasüstü Bilgisayar ve Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde, birçok kişinin masaüstü bilgisayarı ve dizüstü bilgisayarı var ve bilgisayarı olan birçok kişi yeni bir masaüstü bilgisayar ya da dizüstü almak istiyor. Hem yeni bir bilgisayar hem de ikinci el bir masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayar alırken birçok şeye dikkat edilmesi gerekir. Bu yazıda masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken önemli bilgileri sizinle paylaşacağım.

Öncelikle, bu yazıyı okuyup anlamak için bilgisayar hakkında temel bilgilere sahip olmalısınız.

Ayrıca, bilgisayar seçimi yaparken israftan kaçınmalısınız.

Donanım Seçimi

Eğer, amacınız yalnızca İnternet’e girmek ve ofis yazılımlarını çalıştırmaksa çok güçlü bir kişisel bilgisayar almanıza gerek yoktur. Bu bilgisayarın gücü, işletim sistemi seçimine göre değişir. Benim önerim taşınabilir olması önemli değilse masaüstü bilgisayar almalısınız. Eğer, taşınabilirlik önemliyse dizüstü bilgisayar alabilirsiniz.

Masaüstü bilgisayarların ve dizüstü bilgisayarların çoğu x86 işlemcilidir. Günümüzde bu mîmaride olan işlemci barındıran olan masaüstü bilgisayarlar ve bu mîmariden olan dizüstü bilgisayarlar 64 bit x86 mîmarisinde olan işlemcileri vardır. Ayrıca, son zamanlarda ARM işlemcili dizüstü bilgisayarlar da piyasaya sürülmektedir.

Amacınız, yalnızca İnternet’e girmekse ve ofis programlarını çalıştırmaksa Intel i3 işlemcili bir bilgisayar alabilrisiniz. Amacınız, ağır oyun, ağır çizim yazılımları gibi yazılımları çalıştırmaksa en az Intel i5 işlemcili bir bilgisayar almalısınız. Bunun için masaüstü bilgisayar alacaksanız Intel i7 işlemci bilgisayarları alabilirsiniz ve dizüstü bilgisayarlarda az güç tüketilmesini istiyorsanız Intel i5 işlemcili bir dizüstü bilgisayar alabilirsiniz.

En az 4 GB RAM’e sahip bir bilgisayar almalısınız. Ağır yazılımlar çalıştırmak için en az 8 GB RAM’li bir bilgisayar almalısınız.

Eğer, bu bilgisayarda önemli dosyalarınızı uzun süre aynı bilgisayarda depolamak için HDD’li bilgisayar almalısınız. Eğer, uzun ömürlü depolama istemiyorsanız SSD’li almanızı öneririm. Hem HDD’li hem SSD’li bilgisayar da alabilirsiniz.

Eğer, masaüstü bilgisayar alacaksanız bu bilgisayarda en azından bir Ethernet bağlantısı olması gerekir. Masaüstü bilgisayarınızı çok gerekmedikçe kablosuz ağa bağlamamalısınız. Çünkü, kablosuz ağa bağlanan her bilgisayar ortamın manyetik alanını arrtıracaktır. Ayrıca, kablolu ağ bağlantısı daha güvenlidir. Günümüzde dizüstü bilgisayarların çoğnuda hem Ethernet hem de Wi-Fi bağlantısı vardır.

Dış girişlerden USB 3.0 bağlantısı sizin işinizi görecektir. USB 3.1 girişli bilgisayar da alabilirsiniz. Ancak, USB 3.1; USB 1.0’i ve USB 1.1’i desteklemez.

Alınacak bilgisayarın soğutma sisteminin çok iyi olması gerekir. Çünkü, günümüzdeki masaüstü bilgisayarların ve dizüstü bilgisayarların çoğu iyi bir soğutma sistemine gereksinimleri vardır. Isı ne kadar az olursa bilgisayar o derece hızlı çalışır ve ömürleri uzun olur.

En önemli özelliklerden biri alnıacak olan bilgisayarın fiziksel olarak dayanıklı olmasıdır. Fiziksel olarak dayanıksız bilgisayarları satın almayınız.

İşletim Sistemi Seçimi

Birçok bilgisayar, işletim sistemi yüklenerek gelmektedir. Bu işletim sistemi çoğunlukla Microsoft Windows olmaktadır. Microsoft Windows işletim sistemi yüklü yeni bir bilgisayar alındığında daha fazla ücret ödeyerek karşılık bir Microsoft Windows lisansına sahip olursunuz. Bu lisans, o bir bilgisayar için geçerli lisanstır ve o bilgisayardaki işletim sistemini silseniz bile başka bir bilgisayarda kullanmanız yasal değildir.

Eğer, işletim sistemsiz ya da FreeDOS işletim sistemi önyüklü bir bilgisayar alırsanız bu bilgisayarda ek bir ücret ödememiş olursunuz. Microsoft Windows kullanmak isterseniz, kutulu bir Microsft Windows lisansı almanızı öneririm. Böylelikle, almak istediğiniz bir bilgisayarda aldığınız işletim sistemini silseniz bile başka bir bilgisayarda kullanabilirsiniz. Kutulu Microsoft Windows lisansı, tek bir bilgisayara özel olandan daha pahalıdır; ancak, daha iyi bir çözümdür. Günümüzde, Microsoft Windows’la verilmeyen bilgisayarlarda Microsoft Windows lisansına sahip olanlar vardır. Bu seçeneği de kullanabilirsiniz.

İşletim sistemlerinde başka bir seçenek ise GNU/Linux dağıtımlarından birini kurmaktır. GNU/Linux dağıtımlarından biri önyüklü bir bilgisayar da satın alabilrisiniz; ancak, istediğiniz GNU/Linux dağıtımını kurmak için işletim sistemsiz ya da FreeDOS işletim sistemi önyüklü bir bilgisayar almanızı öneririm. GNU/Linux dağıtımlarından bazıları aşağıda verilmiştir:

  • Arch
  • CentOS
  • Debian
  • Fedora
  • Manjaro
  • Mint
  • openSUSE
  • Pardus
  • Pisi
  • Ubuntu

Uzman olmayan bir bilgisayar kullanıcısıysanız Pardus’u öneririm. Uzman bir kullanıcıysanız Debian’ı ya da Pardus’u ya da Pisi’yi öneririm.

Günümüzde Android önyüklü dizüstü bilgisayarlar da satılmaktadır.

Oyunların çoğu Microsoft Windows altında çalışmaktadır. GNU/Linux üzerinde bazı çözümlerle Microsoft Windows için yazılmış uygulamaları çalıştırabilseniz de bu uygulamaların çoğu tam olarak çalışmaz. Ancak, GNU/Linux ve Android’te çalışan birçok oyun da vardır.

Microsoft Office için Microsoft Windows işletim sistemi almanızı öneririm. Ancak, LibreOffice size yeterliyse GNU/Linux dağıtımlarından birini öneririm.

GNU/Linux yükleyip Microsoft Windows işletim sistemini sanallaştırma ortamında da çalıştırabilirsiniz. Bunun için en azından bilgisayarınızı 8 GB RAM’e sahip olmasını öneririm.

Bir başka seçenekse macOS’lar Apple Firması’nın hazırlamış olduğu kendi donanımlarında çalışmaktadır. macOS, birçok standardı ya tam olarak desteklemez ya da hiç desteklemez. Bundan dolayı Apple Firması’nın teknolojilerine gereksiniminiz yoksa almanızı önermem.

İkinci El Alırken Olarak Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el bilgisayar alacaksanız, bilgisayarı ayrıntılı şekilde doğrudan görmeden ya da İnternet’te farklı yerlerinden çekilmiş resimlerini görmeden satın almayınız. İnternet’te alışveriş için güvenilir ikinci el sitelerinden güvenli alışveriş sistemlerini kullanınız.

Eğer, ikinci el bilgisayarınızı eski ve güncellenmemiş yazılımları çalıştırmak için alacaksanız, bu bilgisayarı İnternet’e bağlı bir ağ bağlantısına bağlamayın. Çünkü, eski yazılımların açıkları için güncelleme almazlar. Bu tür işler için ikinci bilgisayar olarak almalısınız. Eski yazılımlar için sanallaştırmayı da deneyebilirsiniz.

Bu yazı Ercan ERSOY tarafından yazılmıştır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.