Bazı Eski Kişisel Bilgisayarlar Bazı Açılardan Daha İyi

Günümüzde kişisel bilgisayar teknolojilerinde olarak birçok olanaklardan yararlanmaktayız. Bu yararlardan örnek olarak yüksek hızlı İnternet, yüksek çözünürlüklü resim düzenleme, eski donanımların yüksek başarımlı emulasyonları verilebilir. Ancak, bazı eski kişisel bilgisayarlarda bulunan olanaklar yeni kişisel bilgisayarlarda olmadığını hiç hissettiniz mi? Bu yazıda, bazı eski kişisel bilgisayarların bazı açılardan daha iyi olduklarını anlatacağız.

Çok Hızlı Açılış Süresi

Günümüzde üretilen bazı kişisel bilgisayarları açınca çok beklediğinizi siz de biliyorsunuz. Günümüzde, SSD teknolojisi ve hazırda beklet teknolojisi kullanılsa da yine de açılış süresi biraz uzun sürebiliyor. Bazı eski kişisel bilgisayarların açılış süresi açma-kapama anahtarını açık konuma getirilince bir saniyeden daha kısa sürede hemen açılabilmektedir. Bu durumun nedeni, çok hızlı açılan eski kişisel bilgisayarların çoğunda ağır işletim sistemleri bulunmamakta ve bellenim, işletim sistemi görevini görmektedir. Günümüzde üretilen kişisel bilgisayarların hepsinin belleniminde bazı sınamalar gerçekleştirilmekte ve işletim sistemi, sistem yolunda bulunan veri yollarından daha yavaş veri yolları üzerinden yüklenmektedir. Ayrıca, günümüzde üretilen kişisel bilgisayarların çoğunda gelen işletim sistemi ağırdır.

Örneğin Commodore 64 bilgisayarını ele alacak olursak, bellenim olarak Kernal programı ve Commodore BASIC programı bulunmaktadır. Açılması için ek bir disket sürücü, teyp sürücü, sabit diske gereksinim duyulmamaktadır.

Çok Hızlı Kapanış Süresi

Günümüzde üretilen kişisel bilgisayarlarda kapanış süresi uzundur. Çünkü, bu bilgisayarlarda kapanışta sabit diskin kapatılması bazı işlemler yapılmaktadır. Bazı eski kişisel bilgisayarlarda kapanışta bu türden gibi işlemler olmayıp açma-kapama anahtarı kapalı konuma getirilince kapatılmaktadır. Yalnız, disket sürücüsü gibi donanımlara veri yazılırken kapatılması sakıncalı olabilir.

Sistemi Bozan Zararlı Yazılım Tehlikesinin Olmaması

Günümüzde üretilen kişisel bilgisayarlarda hangi işletim sistemi kullanılırsa kullanılsın, zararlı yazılım tehlikesi vardır. Ayrıca, bu tür yazılımlar az da olsa bellenime de etki eder. Bazı eski kişisel bilgisayarlarda işletim sistem görevi gören bellenimin içinde bulunduğu ROM’un yazılımsal müdahaleyle değiştirilmemesidir. Teorik olarak bu tür eski bilgisayarlarda zararlı yazılım yazılabilirse de işletim sistemi görevini gören bellenimi yine de bozamaz.

Geniş Belgeleme Desteği

Günümüzde üretilen kişisel bilgisayarlarda gelen bir kitapçığı çok az kişi dikkate alır. Bazı eski bilgisayarlarda gelen kullanım kitapçığı ise çok ayrınıtılıdır. Öyle ki, bazı eski kişisel bilgisayarlarda gelen kullanım kitapçıklarında bilgisayarı nasıl programlayacağımızı, bilgisayardaki girişlerin elektriksel bağlantılaırnın açıklamaları, devre şeması gibi bilgiler de bulunur.

Bilgisayar Öğretimine ve Elektronik Öğretimine Daha Çok Uygun Olması

Bazı eski kişisel bilgisayarlarda en küçük işlemi yapabilmek için bilgisayara özel BASIC dilinde bir komut yazılabiliyordu. İşlemler karmaşıklaşınca daha çok komut yazılması gerekiyordu. Bu işleri, çocuklar bile yapabiliyordu. Bu bilgisayarları kullanan herkes, bilgisayarı kullanmaya başlayalı programlama işine girebiliyordu. Ayrıca, bu bilgisayarlarda donanım ve kullanıcı yazılımları arasında ek bir katman yoktu ve programlama öğretimi açısından daha kolaydı. Günümüzde ise günlük kullanım için programlamaya gerek duyulmamaktadır ve programlama öğretimi bu bilgisayarlarda çoğunlukla sığ kalmaktadır.

Bu bilgisayalarla daha iyi elektronikle uğraşma olanağı vardı. Bu bilgisayarlardaki yazıcı portu, kullanıcı portu, oyun kolu portu gibi girişler, elektronikçilerin kolayca kullanabileceği girişlerdi. Günümüzdeki bilgisayarlarda bulunan USB gibi girişler kolayca kullanılabilir değildir.

Bu bilgisayarları kullanmaktan başlayıp, bilgisayar ve elektronik alanlarını seçenler bile var.

Sonuç

Bu yazıda, bazı eski kişisel bilgisayarların, günümüzde üretilenlerden bazı açılardan daha iyi olduklarını gördük. Günümüzde, bu özelliklere sahip olan bilgisayarlar da vardır ve bu bilgisayarların yerini bazı açılardan mikrodenetleyiciler almıştır da diyebiliriz.

Yurtdışında, bu yazılan özelliklere sahip olan bilgisayarlar üretimi için kişisel çalışmalar vardır. Bu çalışmaların bazılarının bağlantıları aşağıda verilmiştir:

6502 Home Computer

BASIC Engine

My Dream Computer

Bu yazı Ercan ERSOY tarafından yazılmıştır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.